19 Nisan 2017 Çarşamba 09:33
Mühürsüz oy için YSK'ya başvuran AKP'li: Seçim iptalini rüyalarında görürler

Referandumu ‘şaibeli’ gösteren mühürsüz oy pusulalarının kabulü için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) talepte bulunan AKP’nin YSK temsilcisi Recep Özel, CHP’nin itirazlarını umursamadı: “Arada 1 milyon 300 bin oy farkı var. Bunun kapanması ya da seçimin iptal noktasına gitmesi mümkün değildir. Bunu ancak rüyalarında görürler.”

Habertürk’ten Fevzi Çakır’a konuşan Özel, referandumda tartışmalara neden olan ‘Evet’ yazılı mühürlerin ve mühürsüz oy pusulalarının kabul edilmesinin arka planını şöyle anlattı: “Seçim günü sabah saatlerinde ‘Tercih’ mührü yerine, bazı yerlerde ‘Evet’ mührünün kullanıldığına dair teşkilatlarımızdan mesajlar geldi. Reyhanlı, Elazığ, Edirne’de, Ankara’da bile oldu. Talebimiz üzerine YSK’dan ‘Evet’ mührünün de geçerli olacağına dair karar çıktı. İlerleyen saatlerde ise bu kez mühürsüz oy pusulalarının olduğuna dair yoğun bildirimler tarafımıza ulaştı. Vatandaşlar sabah saatlerinde kalkıp iradelerini yansıtmak için oylarını kullanmış. Seçim kurulları ve Yüksek Seçim Kurulu’nun bu oylara sahip çıkması lazımdı. Sandık kurullarındaki görevlinin hatasının (oy pusulalarının mühürlenmemesi) seçmen iradesini gasp etmemesi için YSK’ya müracaat ettik.”

"HALKIN İRADESİNE SAYGISIZLIK" 

Kurulun bu kararı alırken geçmiş dönemdeki emsal kararları örnek aldığını söyleyen Özel, “Çünkü seçmen gerçek seçmen, oy pusulası da gerçek. Kullanılan mühür de gerçek. Bu durumda bu oyları geçersiz saymak seçmen iradesine saygısızlık olacaktır. Bu nedenle YSK oyların geçerli sayılmasına karar verdi” dedi.

Mühürsüz oyların sayısının ne kadar olduğunu belirlemenin imkansız olduğunu söyleyen Özel, YSK’nın yasaya aykırı davrandığı iddiasını da reddederek şöyle konuştu: “Anayasa’nın 79’uncu maddesi Yüksek Seçim Kurulu’na seçim ile ilgili her türlü kararı alma imkânı veriyor. YSK aynı zamanda bir yargı organıdır. Yani seçim yargısı vazifesi vardır. Aynı zamanda Anayasa’da yeni yasama bölümünde düzenlenmiştir. Bu nedenle de düzenleyici işlemler yapma ve karar alma yetkisi de var. Benim seçme hakkımdan alınıyorsa YSK ‘Vay yasada böyle’ diye bu oyların geçersiz sayılmasına karar veremezdi.”

"RÜYALARINDA GÖRÜRLER"

CHP’nin referandumun iptali için yaptığı başvuruya da değinen Özel, “Biliyorsunuz seçim yargısının üzerinde Anayasa Mahkemesi ya da uluslararası bir yargı kurumunun denetim yapması mümkün değildir, ilk ve son yargı yeri YSK’dır. Tabii CHP’nin müracaatlarının önünde bir engel yok. Arada 1 milyon 300 bin oy farkı var. Bunun kapanması ya da seçimin iptal noktasına gitmesi mümkün değildir. Bunu ancak rüyalarında görürler. İtirazlardan da bir sonuç alınamayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Son Güncelleme: 19.04.2017 21:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.