Muhalefetin 'Davutoğlu' yorumu ne oldu?

CHP, MHP ve HDP'den sert tepki...

Muhalefetin 'Davutoğlu' yorumu ne oldu?

Ahmet Davutoğlu'nun AKP Genel Başkan adaylığının açıklanmasının ardından siyasilerden ilk tepkiler gelmeye başladı. Ahmet Davutoğlu'nun AKP'nin genel başkan ve başbakan adayı olarak açıklanmasının ardından muhalefetin ilk tepkisi, izlenen dış politikaya atıf ve 'bağımlı başbakan' oldu.

Muhalefet partileri AKP Genel Başkanlığı için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu isminin seçilmesini sert sözlerle eleştirdi.

MHP : BOP CUNTASI KURULDU

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun AKP Genel Başkan adayı gösterilmesine ilişkin, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Parti Genel Başkanı Davutoğlu, Başbakan Davutoğlu, BOP'un Ortadoğu'yu zindan eden elemanlarıdır. Türkiye 'yi zindan etmesine Allah'ın izniyle müsaade edilmeyecektir" dedi.

Aksaray'ın Güzelyurt ilçesine bağlı Ihlara belde Belediye Başkanlığını ziyaret eden Bahçeli, belediye balkonundan halka hitaben yaptığı konuşmada, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından AKP Genel Başkanlığını bir başkasına hemen devretmediğini söyledi. Türkiye'nin her yerini sorun haline getiren kişinin, partinin genel başkan adayı olarak takdim edildiğini belirten Bahçeli, "Dolayısıyla başbakan olmasını istemiştir. Halbuki bunları kendisinin yapmaya bir yetkisi yoktur. Anayasanın 101. maddesi gereğince partinin genel başkanı değildir. Dolayısıyla başbakan da değildir" diye konuştu.

Büyük Ortadoğu Projesi'nin (BOP) Türkiye cuntasının kurulduğunu iddia eden Bahçeli, şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Parti Genel Başkanı Davutoğlu, Başbakan Davutoğlu, BOP'un Ortadoğu'yu zindan eden elemanlarıdır. Türkiye'yi zindan etmesine Allah'ın izniyle müsaade edilmeyecektir. Bu sebepten dolayı vakit geçmiş değildir. Aziz vatandaşlarım, büyük Türk milletinin aziz evlatları, sandığa gitmek vatandaşlık göreviniz olmalıdır. Eğer sandığa bütünüyle gidilmiş olsaydı, vatandaşlık sorumluluğu yerine getirilmiş olsaydı, görev ifa edilmiş olsaydı, şimdi Türkiye böyle bir cuntanın kucağına düşmezdi. Ama önünüzde tarihi bir fırsat var. O da 7 Haziran 2015'tir. Mahalli idareler belediyeyi seçer. 10 Ağustos yanlış, doğru, hileli ve şüpheli bir cumhurbaşkanı seçmiştir. 17 ve 25'in hesabını veremeyenin, bu ülkede cumhurbaşkanı olmaması gerekirdi. Ama millet iradesiyle olmuştur. Kendisine saygımız yok ama milletin iradesine saygımız var. Şimdi millet iradesi olarak, 7 Haziran 2015'te iktidarı değiştirme imkanına sahipsiniz. İktidarı değiştirirseniz, bugüne kadarki anayasa ihlali, cunta teşekkülü, hileli ve hurdalı seçimler, 17 ve 25 Aralık rüşvet ve yolsuzluğun alayının hesabını sormazsak namerdiz."

CHP: BAŞBAKANLIĞA ATAMA YAPILDI

Anamuhalefet adına ilk değerlendirme CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak’tan geldi. Toprak, “Başbakanlığa bir seçim değil, atama yapıldı. Türkiye’ye yine de hayırlı olsun. Davutoğlu’nun geçmişine bakmak lazım. Dış politikanın sorumlusu Davutoğlu’dur. Türkiye için şansız bir dönem başlayacak. Bugüne kadar başarısız bir dış politika izlendi, bundan sonra da daha da başarısız bir döneme girilecek” dedi.

HDP'Lİ KÜRKÇÜ: "HÜKÜMDAR SADRAZAM ATADI"

HDP'nin kurucu eş başkanlarından olan, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise, Erdoğan'ın kendisinden sonra gelecek AKP Genel Başkanı olarak Davutoğlu'nun adını açıklamasını, "hükümdar sadrazam atadı" diye yorumladı.

Kürkçü, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, şöyle dedi; "Bunu, Başbakan'la birlikte kurdukları dış siyasetin şimdi içeriye tercümesini yapacak bir başbakan ataması olarak görüyorum. Hükümdar, bir başbakan atadı. Davutoğlu, sadrazam olarak mezhepçi dış siyaseti, Türkiye'nin içine taşıyacağını görüyoruz. Bu böyle olacak. Bunun yol açacağı krizlerle bir yılı geçireceğiz. 2015'te bu hesaplaşmayı yaşayacağız" dedi.

"BARIŞ SÜRECİ ETKİLENMEZ"

Kürkçü, Davutoğlu'nun yeni başbakan olmasının barış sürecini nasıl etkileyeceğine ilişkin soruya ise, "Barış süreci, AKP ile sürdürülen bir süreç değil. Bu daha çok çatışan tarafların devlet aracılığıyla yürüttüğü bir süreç. Doğrudan etkileneceğini düşünmüyorum" dedi. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2014, 14:26
YORUM EKLE