02 Haziran 2015 Salı 21:23
MİT TIR'larındaki silahlar Avrupa'nın gündeminde

Cumhuriyet Gazetesi'nin "MİT TIR'ları" haberi, Fransa'daki IŞİD’e karşı mücadele için düzenlenen toplantıda da gündeme geldi. Paris’te düzenlenen toplantıya katılan liderlere, MİT TIR'ları soruldu.

Paris'te IŞİD'e karşı daha etkili mücadele etmek için Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 25 ülke liderleri toplantı yaptı. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantının ardından Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ABD'nin heyet sorumlusu Blinken Antoni ve Irak Başbakan'ı Haydar el Abadi ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Fransız Canal Plus televizyonundan gazeteci Laurent Richard'ın Cumhuriyet Gazetesi'nde Can Dündar imzasıyla yayınlanan MİT TIR'larıyla ilgili yaptığı haberi örnek göstererek, "Türkiye Hükümet'inden IŞİD'e silah gönderiliyor ne diyeceksiniz" diye soru yöneltilince dünyanın çeşitli ülke gazetecilerinin katıldığı yaklaşık 350 kişilik basın mensupları bir anda şoke oldu.

MİT TIR'ları sorusuna önce Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, kısa olarak konunun ciddi olduğunu konuyla ilgili Türk yetkilileriyle görüşüldüğünü söyledi.

ABD'nin Fransa Dışişleri sözcüsü ve heyet üyesi Blinken Antoni ise soruya cevap vermekten kaçınarak 'sahte din' IŞİD'le mücadele kararlı olduklarını ifade etti.

Son Güncelleme: 02.06.2015 21:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.