24 Ağustos 2014 Pazar 17:59
Merkel: PKK'ye silah yok

Almanya’nın IŞİD militanlarının durdurulması amacıyla Kürtlere silah göndereceğini açıklaması ile  başlayan “Almanya PKK’ye silah mı gönderecek” tartışmasına Merkel son verdi.

Alman 1. Kanalı ARD’de geleneksel yaz röportajında konuya ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Angela Merkel, Almanya’nın IŞİD militanlarıyla mücadele amacıyla Kürtlere silah gönderilmesi kararını savundu.

Almanya’nın dini azınlıkların yok edilişine seyirci kalamayacağını belirten Merkel, IŞİD tarafından tüm dünyanın gözü önünde farklı düşüncedeki kişilere karşı soykırım yapıldığını söyledi.

Milliyet’te yer alan habere göre, silah gönderilmesi kararının önemine işaret eden Merkel, kararın titiz bir çalışmanın sonucunda alındığını belirtti.

Kosova ve Afganistan’da da benzer bir yol izlendiğini ifade eden Merkel, gönderilecek silahların istenmeyen grupların eline geçmesinin yüzde yüz engellenmesinin mümkün olmadığını bildiklerini, ancak soykırımı önlemek için başka yol da bulunmadığını söyledi.

 PKK’YE SİLAH YOK

 Almanya’nın terör listesinde bulunan PKK’ye silah göndermeyeceğini ifade eden Angela Merkel, silah gönderilmesinin şartlarının  açık olduğunu ve Irak Merkezi Hükümeti’nin kabul etmesine bağlı olduğunu vurguladı.

“PKK bu bağlamda silah alacak gruplar arasında yok” diyen Merkel, Almanya’nın göndereceği silahların kullanımı konusunda Kürtlere kurs verebileceğinin altını çizdi.

Merkel, ancak bunun için Irak’a asker göndermelerinin söz konusu olmadığını söyledi. 

Son Güncelleme: 25.08.2014 13:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.