09 Aralık 2017 Cumartesi 09:51
Meclis Başkanlığı ‘Roboski Katliamı’ ifadelerini ‘kaba ve yaralayıcı' buldu

Meclis Başkanlığı, 34 sivilin yaşamını yitirdiği Roboski Katliamı’nın tüm boyutlarıyla araştırılması talebiyle HDP'li Aycan İrmez tarafından verilen araştırma önergesini ileme koymadı.

Mezopotmya Ajansı’ndan Hayri Demir’in haberine göre, Meclis Başkanlığı içerisinde geçen "katliam" kelimesini "kaba" ve "yaralayıcı" olarak değerlendirdi.

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, 28 Aralık 2011'de çoğunluğu çocuk 34 kişinin yaşamını yitirdiği Roboski katliamının tüm boyutlarıyla araştırılması için 21 HDP'li milletvekillinin imzasıyla bir önerge vererek, Meclis araştırması açılmasını talep etti.

Önergesinin gerekçesinde, katliamdan sonra kurulan Meclis Alt Komisyonu'nun çalışmalarının şeffaf ve topluma açık olmaması nedeniyle herhangi bir ilerleme sağlamadığına ifade eden İrmez, katliamın halen toplum nazarında uyandırdığı infialin devam ettiğine ve gerçek faillerin halen açığa çıkartılmadığını anımsattı.

Ancak Meclis Başkanlığı önergeyi işleme koymayarak iade etti.

'KATLEDİLENLER' DEMEK YARALAYICI!

İrmez'e Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın imzasıyla ulaştırılan iade gerekçesinde, "katliam" ifadelerinin "kaba" ve "yaralayıcı" olduğu kaydedildi.

İade yazısında şu ifadelere yer verildi: "Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü'nün 67'nci maddesinde Başkanlığa gelen yazı ve önergelerde kaba ve yaralayıcı sözlerin varlığı halinde söz konusu yazı veya önergenin düzeltilmesi için sahibine geri verilmesi gerektiği ön görülmüştür.

İlgi önergenizin takdim kısmındaki ‘katledilen...’, ‘Roboski katliamının'; gerekçe özeti kısmındaki, 'Roboski katliamı', gerekçe kısmındaki, 'Roboski katliamının....', '...katliamlar...', '...katledilenler...' şeklindeki ifadeler TBMM İçtüzüğü'nün 67'inci maddesi kapsamında görüldüğünden ilgi önergeniz ekte iade edilmiştir."

(Kaynak: Mezopotamya Ajansı)

Son Güncelleme: 09.12.2017 19:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.