‘Mağdur istismarcıyla evlensin’ diyen AKP önergesi, AKP'lilerin oylarıyla kabul edildi

Meclis Genel Kurulu'nda AKP'li milletvekilleri tarafından, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda Ceza Muhakemesi Kanununun 213. maddesine bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını teklif edildi.

Meclis'te oylatılan önerge, CHP ve MHP'nin itirazına rağmen  AKP'lilerin oylarıyla kabul edildi.

Muhalefet vekillerinin açık oylama talebi üzerine yapılan oylamada, 184 oyu bulamayan AKP önergesi, salı günü tekrar görüşülecek.
 
Önergenin tam metni şöyle:

 
"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına
 
Görüşülmekte olan Kanun Tasarısının Geçici 1'inci maddesine aşağıdaki fıkranın eklenmesini arz ve teklif ederiz.
 
"(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza Muhakemesi Kanununun 231'inci maddesindeki koşullara bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zaman aşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkındaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir."
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nizamettin aktaş 3 hafta önce

i̇lkleri yaşıyoruz.bizde ki ilkler utancın yaşam boyu yasa ile güvence altına alınmış zulmün tarifidir.
tecavüzun devlet güvencesinde,tecavüzcunun yasa ile korunduğu ülke .ensar vakfı çocuklara tecavüzun toplu yapıldığı kurum olarak tarihe geçtiği gibi,şimdi de tecavuz etmek yasa ile güvence altına alındı