Leyla Zana'ya 10 yıl hapis cezası

9 konuşmaya 10 yıl ceza…

Leyla Zana'ya 10 yıl hapis cezası

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 9. Ceza Dairesince bozulan ve tekrar görülmeye başlanan davada Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'ya 10 yıl hapis cezası verdi.

 

2007-2008 yılları arasında yapmış olduğu 9 ayrı konuşmadan yargılanan Zana'ya "Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" ve "Örgüt propagandası yapmak" suçlamalarıyla 10 yıl ceza verildi.

 

Diyarbakır, Batman, Bingöl ve Avrupa Parlamentosu'nda çeşitli tarihlerde yaptığı 9 konuşma nedeniyle hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 55 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Leyla Zana, Aralık 2008'de 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Karar duruşmasına Leyla Zana haberi olmadığı için katılmadığını kaydetmiş, avukatları da duruşma saati erkene alındığı için yetişemedikleri belirterek, savunmaları alınmadan karar verilmesinin hukuki olmadığı gerekçesiyle kararı temyiz etmişti.

 

Yargıtay, sanık Zana'nın savunmasının alınmadığı gerekçesini yerinde bularak 2011 yılında kararı bozarak yerel mahkemeye iade etmişti. Zana, Haziran 2011'de milletvekili seçildiği için yeniden yargılanması sırasında duruşmalara dokunulmazlığı gerekçesiyle katılmadı. Savunması yine alınamayan Zana, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 13:43
YORUM EKLE