21 Şubat 2013 Perşembe 08:52
Leyla Zana: Türkler, Kürtleri anlamaya başladı

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Kürt sorununun çözümü için gerekli koşulların oluştuğunu belirterek “bu fırsat kaçırılmamalı” dedi.

New York Times sitesinde ve gazetenin küresel yayını olan International Herald Tribune tarafından yayınlanan mülakatta “Kadın, Kürt ve İyimser” olarak nitelenen Zana, geçen yılda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı ziyareti eleştirenlere tepki göstererek “Eleştirirken bir alternatif önerilmeli ve onlar bunu yapmadılar” sözlerini kullandı.

Leyla Zana, “Bugün Türkiye’de iki taraftaki ölü sayısı, tüm toplumu yaralıyor. Bu ülkenin kaynakları, milyarlarca dolar, bu ihtilafta harcanıyor. Kürt sorununun çözümlenmesi için gerekli koşullar oluştu. Bu fırsat kaçırılmamalı” diye konuştu.

TÜRKLER KÜRTLERİ ANLAMAYA BAŞLADI

Verilen mücadelenin, sonuca ulaşmaya başladığını ifade eden Zana, “Bu iyidir ama yeterli değil. Türkler, Kürtleri yeni yeni anlamaya başladı. Ben, hem Türklere hem de Kürtlere inanıyorum” dedi.

Zana, Kürtlerin de bir statü istediklerini vurgularken de Kürtlerin her şeyden önce “kimliklerinin tanınması ve haklarına saygı gösterilmesini istediklerini” vurguladı, “Kürtler bir gün özgür olacak” sözlerini kullandı.

Mülakatın yer verildiği geniş haberde Zana’nın hayatına ilişkin ayrıntılara yer verilirken 10 yıl cezaevinde kaldığının altı çizildi. Zana’nın yaşadığı tüm zorluklara rağmen Kürtlerin ve kadınların hakları için mücadele etme kararlılığını hiç kaybetmediğine dikkat çekildi. (Akşam)

Son Güncelleme: 21.02.2013 18:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.