Kışanak: Sürecin önünde engeller var

Gültan Kışanak çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu...

Kışanak: Sürecin önünde engeller var

Partisine gerçekleşecek olan katılım töreni için Batman’a gelen Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Başkanı Gültan Kışanak, burada çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kışanak, sürecin önünde engellerin olduğunu söyledi, çözüm sürecinin KCK davalarında tutuklu bulunan siyasilere yansıması gerektiğini ve bu konuda herhangi bir adımın atılmadığını belirtti.

Çözüm sürecinin demokratikleşmeyi öngören, Türkiye’nin anti demokratik yasalarının değiştirilmesi, herkesin temel hak ve özgürlüklerinin özgürce kullandığı bir yönetimin inşa edildiği süreç olarak tanımlandığını belirten Kışanak, "Hepimizin beklentisi budur. Fakat şu ana kadar bu konuda ciddi adımlar atılmış değil. Ayrıca bunun işaretleri de yok ortada, hem Diyarbakır’da hem İstanbul’da KCK adı altında açılmış önemli siyasi davalar vardı, bu davalarda arkadaşlarımız 3-4 yıldır hukuksuz bir şekilde tutuklular, böyle bir çözüm süreci, barış süreci başladı bunun bu davalara yansıması gerekiyordu. Bu konuda herhangi bir adım atılmadı" dedi.

Roboskili ailelere yaklaşımın büyük problem olduğunu, katillerin bulunup yargıya teslim edilmediğinin kaygı verici olduğunu belirten Kışanak, Roboskili ailelere sınır ihlali bahanesiyle para cezalarının verildiğini hatırlattı.

Ayrıca bölgedeki karakol yapımlarının inşaatlarının devam etmesi, korucu alımlarının devam etmesinin de büyük problemler olduğunu aktaran Kışanak, "Bütün bunlar aslında hükümetin tasarrufunda olan yanlışlardır. Bunlara dair kaygılarımızı ifade diyoruz. Bu yanlışlardan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini, bu siyasi soykırım operasyonlarında tutuklanan arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını ve savaşa dair yeni planlamaların, yaklaşımlarının durdurulmasını arzuluyoruz. Ve hak ihlalleri konusunda da pozitif adımların atılması gerektiğini bekliyoruz. Bu anlamda tabii ki sürecin önünde birtakım engeller var" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2013, 14:09
YORUM EKLE