17 Kasım 2015 Salı 23:27
Kim bu Esedullah Timi?

Özellikle Diyarbakır’ın Sur, Bismil ve Silvan ilçelerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı sonrası gün yüzüne çıkan “Esedullah Timi”, “Bölgede yeni bir JİTEM örgütü mü faaliyete geçti?” sorusunu akıllara getiriyor.

Operasyon sonrasında çeşitli yerlere yazıldığı ortaya çıkan üç hilal simgesi ve ‘Allah CC.’ yazısıyla pekiştirilen “Türk’ün gücünü göreceksiniz”, “Kanımız Aksa da Zafer İslamındır” gibi ırkçı ve ayrımcı sloganların altında “Esedullah Timi”nin imzası bulunuyor.

‘ANKARA’YA BAĞLI, KONTROLÜMÜZ DIŞINDA GÜÇLER’

Bölge halkı, operasyonları yapanların devletin bilinen güvenlik güçlerinden farklı; sakallı, IŞİD görünümlü, Arapça ve Azerice konuşan özel bir birimden söz ediyor. Ve bu özel birimin; tekbir getirerek halka saldırdığını, nefret dolu olduklarını, işkence ve şiddet uyguladıklarını ifade ediyor.

Bugüne kadar bu timin varlığına dair herhangi bir somut veri ortaya çıkmış değil. Bölgedeki devletin yetkilileri de böyle bir timin var olup olmadığı konusunda “Ankara’ya bağlı, kontrolümüz dışında güçler” şeklinde üstü kapalı yanıtlar veriyor. Ancak halkın iddialarını ciddiye alan HDP’nin milletvekilleri İçişleri Bakanlığı’na vermiş olduğu soru önergesiyle Esedullah Timi’ni resmi makamlara taşıdı.

Bakanlığın vereceği yanıt merakla beklenirken, HDP ve CHP’nin bölgedeki milletvekillerinin ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin aktardığı bilgiler çok çarpıcı!

HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, “Halk, Arapça konuşan, IŞİD görünümlü kişilerin operasyonda yer aldıklarını anlattı. Sakallı olduklarını, tekbir getirdiklerini ve devletin bilinen özel harekât timlerinden ya da güvenlik güçlerinden çok farklı olduğunu belirtti. Kadınlara, çocuklara silah doğrulttuklarını, erkekleri yüz üstü yere yatırarak, ayaklarına, ellerine, sırtlarına bastıklarını, ellerini arkadan kelepçelediklerini; anne, baba, çocukları ailenin tüm fertlerini gözaltına aldıklarını söylediler. Diyarbakır Vali Yardımcısı ve Güvenlik Şube’den sorumlu emniyet müdür yardımcısı ve Kaymakam’a bunları anlattığımızda, ‘Bizlerin de sözü geçmiyor, kontrolümüzde olmayan güçler var’ demekle yetindiler” dedi.

Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı’na soru önergesi sunduklarını söyleyen Demirel şunları kaydetti:

“’Kimdir bunlar, devlet içerisinde bir güç mü? Devletten ayrı bağımsız bir oluşum mu?’ diye sorduk. Bizler bu timin devlete bağlı olduğunu düşünüyoruz.”

KAYMAKAM: ‘TANIMIYORUZ’      

CHP Diyarbakır Milletvekili adayı Naci Sapan ise, “Yazıları güvenlik birimlerinin yazdığını söylüyorlardı ancak bu birimleri tarif edemiyorlardı. Halk kendi polisini, güvenlik gücünü tanıyor sonuçta. Bizim bildiğimiz asker, polis, özel harekât timi gibi olmadıklarını Arapça ve Azerice konuştuklarını, sakallı olduklarını anlattılar. Daha detaylı somut bir bilgi veremiyorlar çünkü başlarını camdan dahi dışarı çıkartamıyorlardı” diye belirtti.

Silvan Kaymakamlığı ile bu konuda görüştüklerini söyleyen Sapan, “Kaymakam, ‘Bu kişileri bilmiyoruz, bize bağlı değiller. Onlara müdahale edemiyoruz’ şeklinde beyanda bulundu. Hatta bu birimin Ankara’ya bağlı olduğunu itiraf etti” diye konuştu.

ÖFKELİ VE SALDIRGANLAR       

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp de özellikle de infazların gerçekleştiği sokaklardaki duvarlarda bu yazıyı gördüklerine dikkat çekti.

Ellerinde ağır silahlar olan sakallı kişileri kendisinin de gördüğünü söyleyen Yiğitalp, “çoğunun 50 yaş ve üzerinde olduğunu, tekbir getirdiklerini, çok öfkeli ve saldırgan oldukları” şeklinde tarif etti.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ise son zamanlarda Şırnak halkından bölgeye sevk edilen polislerin IŞİD görünümünde ve Arapça konuştukları konusunda bilgi aldıklarını söyledi.

Sarıyıldız, sokağa çıkma yasağı ilan edilen diğer yerlerden edindikleri bilgilerden yola çıkarak, IŞİD’li olmasalar dahi zihinsel yaklaşım ve strateji olarak örtüştüklerine dikkat çekti.

‘İBADET YERLERİNE SALDIRDILAR’

Diyarbakır İnsan Hakları Derneği Şube Başkanı Raci Bilici: Operasyon sırasında tekbir getirerek, ‘kafirler, bu devlet size daha ne yapsın, Allah ve Peygamber aşkına bu kafirleri öldürün’ şeklinde slogan atan sakallı gruplardan halkın söz ettiğini belirterek, daha önce karşılaşmadıkları bir durumun yaşandığına dikkat çekti:

“Bugüne kadar bu tür operasyonlarda ibadethanelere yönelik hiçbir saldırı gerçekleşmemişti. Fakat Silvan’da Kurşunlu Camii’ni gördüğümüzde şok olduk. Yüzlerce mermi izi vardı duvarlarında. Üç hilal ve Esedullah Timi yazısı vardı. Ayrıca kiliselere de saldırmışlar.”

Bismil Belediye Eşbaşkanı Cemil Eminoğlu, CHP milletvekilleri tarafından hazırlanan raporda, “Duvarlara ‘Esadullah Timleri Burada” yazısının yazıldığını, bunların özel birlikler olduğunu ve katliamları onların gerçekleştirdiğini düşündüklerini kaydetti.

Eminoğlu, cesetlerden birinin başının olmadığını, cesetlerin tanınmayacak halde olduğunu ifade etti.

Kaynak: Elçin Yıldıral / BirGün

Son Güncelleme: 17.11.2015 23:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Mehmet 2015-11-18 15:27:57

Yanı erdoğan timi