Kılıçdaroğlu topu taca attı

Başbakan’a ‘Biz yüzleşiriz özrü sen dile’ demişti…

Kılıçdaroğlu topu taca attı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ''Bir başbakanın görevi toplumun kaynaşmasına katkı vermektir" dedi. Başbakan'ı kin ve nefret tohumu ekmekle suçladı.

 

Geçtiğimiz günlerde Dersim tartışmalarının yoğunlaşması üzerine Kemal Kılıçdaroğlu ‘Biz yüzleşiriz özrü sen dile’ demişti. (İlgili haber burada >>>)

Bugün Başbakan Erdoğan’ın devlet adına özür dileyip 4 belge açıklamasından sonra gözler Dersimli Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye çevrilmişti.

 

Önce CHP Diyarbakır İl Başkanı da bir özür açıklaması yaptı, ardından da CHP, açıklama yaptığı sırada İl Başkanı’nın görevden alınmış durumda olduğunu açıkladı. Gürsel Tekin de, “Başbakanın bir sonraki adımı nedir? Bu kampanyanın nihai amacı nedir?" diye sorarak Başbakan'ın özür dileyip bazı tarihi belgeleri açıklamasından rahatsız olduğunu gösterdi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beraberinde Ankara milletvekilleri ile Mardin'nin Nusaybin ilçesinde öldürülen Jandarma Kıdemli Başçavuş Oktay Aydoğan'ın Keçiören'deki babaevine taziye ziyaretinde bulunarak, başsağlığı diledi.

 

Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Dersim konusunda sert ifadeler kullandığı ve özür dilediğinin hatırlatılarak değerlendirmesinin sorulması üzerine şunları söyledi:

 

''Bir başbakanın görevi toplumda sevgiyi egemen kılmaktır. Toplumun kaynaşmasına katkı vermektir. Sayın Başbakan topluma kin ve nefret tohumları ekti. Çok ağır ifadeler. Ben kendisini dinlerken 'acaba Türkiye Cumhuriyetine düşman bir kişiyi mi dinliyorum?' diye kaygıya kapıldım. Nasıl olur da bir ülkenin başbakanı kendi yurttaşları arasında ayrım yapar. Kin ve nefret tohumları eker. Ben merak ediyorum. Bundan sonraki adımı ne olacak acaba. Sayın Başbakanının kesinlikle ama kesinlikle bilgilendirilmesi lazım, kesinlikle ama kesinlikle bir psikoloğa görünmesi lazım.''

YORUM EKLE