Kılıçdaroğlu: Roboski de emri CHP mi verdi?

CHP lideri Diyarbakır'da konştu

Kılıçdaroğlu: Roboski de emri CHP mi verdi?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da, 'Geleceği Birlikte Kuruyoruz Diyarbakır Buluşması'na katıldı.

Kılıçdaroğlu burada bir konuşma yaptı ve gündeme dair açıklamalar yaptı. Çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, 'Roboski de emri CHP mi verdi' diye sordu.

Kılıçdaroğlu 'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Kürt sorununun çözümü hakkında önerilerimizi bölge halkına yeteri kadar anlatamadık. Kabahat sizde değil bizde. ‘CHP barışı savunan bir parti değildir’ diyorlar. Hayatımda duyduğum en saçma söz. CHP, Kobanili Kürt’e, Halep’li Arap’a karşı IŞİD’in yanında yer almayacak kadar onurlu ve ahlaklı bir partidir, Otoriter düzene karşı çıkan parti CHP’dir. Demokrasi istiyorsak herkesin düşünce özgürlüğüne sahip çıkmamız lazım.

4 temel ilkeye sahip çıkarsanız bu sorunu çözersiniz. Kürt sorununu çözmek için samimi ve dürüst olacaksınız. Gizli kişisel ajandanız olmayacak, Millete izah edemeyeceğiniz angajmanlara girmeyeceksiniz. Ana muhalefet partisine ve gerekirse millete bilgi vereceksiniz
CHP çözüm sürecine karşı dediler. Bu da gördüğüm en büyük yalanlardan biri. Hangisine, neye karşı çıkacaksınız? Bilmediğimiz şeye nasıl karşı çıkacağız. Çıkıp açık net söylesinler, ‘Biz bunu yaptık, CHP karşı çıktı’ diye. Ana dilde savunmayı getirdiler. Olmaz dedik. Mahkemede ana dilde savunmayı getiriyorsun ama karakolda gözaltına alındığında kendini nasıl savunacak. Biz savunma en başından olmalı dedik. Dil bilmiyorsa tercüman parasını ondan almayacaksın. Senin vatandaşın değil mi?

Bingöl’de 2 polis şehit edildi, öldürüldü. Genç yolunda bir arabada 4 kişi öldürüldü. Cumhurbaşkanı da Başbakan da ‘onların cezaları verildi’ dedi. Sonra ortaya çıktı ki o insanların bu olaylarla ilgileri yok. Peki bunların failleri kim? Biz faillerin ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Sen devletsin, git yakala, bul. Yüksekova’da sivil kıyafetli askerler şehit edildi. Failleri kim? Belli değil. Bu sorun çözülecek ama AKP dışında alternatif yok diyorlar. Bu da bir yalan. Neden çözüm yok. 

AKP iktidarı döneminde cezaevlerindekinin sayısı 3 kat arttı. AKP’nin tek başarısı bu. Yeni plana yeni cezaevlerinin yapılmasına hız verecekleri koymuşlar.  Roboski de emri CHP mi verdi?  Van’dan Roboski’ye 8 saatte gittim, onların acılarına destek olmak için. Zalime karşı direnmek dokularımızda var.

Hevsel bahçelerini imara açan CHP mi? Neden CHP’yi suçluyoruz. Bir alışkanlık var. Bir siyasi parti eleştirilecekse ilk akla CHP geliyor. İyi de neden?
Hep beraber aynı gemideyiz. Geçenlerde Edirne’deydim. STK’lardan biri söz istedi. ‘’Edirne Şehit ve Gaziler derneğinin başkanıyım. Bizim yaşadığımız acıları kimse yaşasın istemiyorum. Ayrım da yapmıyorum’’ dedi. Kendisine şükranlarımı sundum. Birileri ayrılmamız, kavga etmemiz için gerekçeler oluşturuyor. Etnik kimlik üzerinden siyaset olmayacak size sözüm söz.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 14:45
YORUM EKLE