Kılıçdaroğlu, komisyon tutanaklarını Meclis'te okuyacak

Kılıçdaroğlu, yolsuzluk komisyonu tutanaklarını her salı düzenlenen grup toplantısında okuyacaklarını söyledi…

Kılıçdaroğlu, komisyon tutanaklarını Meclis'te okuyacak

Meclis’te yolsuzluk komisyonu çalışmalarına getirilen yayın yasağına karşı CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, komisyon tutanaklarını her salı düzenlenen Meclis grup toplantısında okuyacaklarını söyledi.

Cumhuriyet gazetesinden Erdem Gül’ün haberine göre Kılıçdaroğlu, yolsuzluk soruşturması, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile ittifak tartışmaları, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın CHP’ye çözüm sürecine katılım çağrısı konusunda açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

YOLSUZLUK SORUŞTURMASI

“Biz de bugün onu araştırdık. Gerekirse soruşturma komisyonundaki tutanakları arkadaşlarımız alsınlar, Meclis Genel Kurulu’nda çıkıp kürsüde okusunlar. Bantları da yayımlamıştık. Burada da benzer bir şey yapabiliriz. Komisyon üyelerine tutanak veriliyordu. Bu sefer verilmemesi kararı almışlar ama onun bir yolu bulunacak.

“Mahkeme kararı hiç görüşülmemiş komisyonda. Komisyonun karar alması lazım. Parlamentoyu itibarsız hale getirmeye çalışıyorsunuz. Böyle bir şey olabilir mi? Yasama organının normalde her türlü tartışmaya açılması lazım.

“Komisyonların uyum içerisinde çalışmasından sorumlu olan Meclis başkanı. Eğer böyle bir şeyi Meclis başkanından bağımsız olarak gönderiyorsa o zaman Meclis başkanının mutlaka haberi vardır. Şimdi siz alacaksınız, göndereceksiniz. Büyük bir ihtimalle şunu demiştir yani “Ben yurtdışındayken yapın bunu da, bu işi böyle kapatalım” demiştir. Sadece o mu? Buna benzer Cemil Çiçek’in çok yanlışı var.

‘HDP İLE İTTİFAK PLANIMIZ YOK’         

“Valla herkes bunu konuşuyor da biz hariç. Gerçekten hiç konuşulmadı, biz de okuyoruz. Kalkacaksınız da Atatürk heykellerini yakacaksınız. Kütüphaneleri yakacaksınız. İnsanları, masum insanları öldüreceksiniz sonra biz kalkacağız onlarla buyrun gelin seçimlere gireceğiz. Bu olmaz.

“Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı sürecine hiç eleştiri getirmedik. Tam tersine ben bireysel olarak Demirtaş’ın HDP’yi  dönüştürmesini her zaman olumlu gördüm. Çabasını da takdirle izledim.Bu kadar… Orada Demirtaş kararı verme mercinde olsa ortaya daha farklı bir tablo çıkabilir.

DEMİRTAŞ’IN ÇAĞRISI          

“Demirtaş’ın CHP’ye “masada ol” çağrısının çok fazla bir anlamı yok. Neden yok? Şimdi süreci götüren kim? İktidar partisidir. Kiminle götürüyor? Abdullah Öcalan’la götürüyor. Biz kredi açtık “senin kredine bile ihtiyacım yok” dedi. Adres neresi? Adresin parlemento olması lazım. Parlamentodan çıkartıp, adresi İmralı yaparsanız, hiçbir şey yapamazsınız.

“Bu sorunu çözemezsiniz. Sadece iki taraf güvensizlik üzerine bir görüşme götürürler. Yani oyunu bozan ben olmayayım diyor. Böyle bir yapı. Bülent Arınç’ın yaptığı açıklamada çok önemli. “Öcalan’ın itibarıyla oynuyorsunuz” diyor. Geldiğimiz noktaya bakın. Herkes şaşkınlık içinde böyle bir şey olabilir mi? Bunu kime söylüyor, HDP’ye söylüyor bunu. HDP’nin de çözüm sürecinin dışına itildiği, Abdullah Öcalan’da hükümetin doğrudan doğruya karşı karşıya gelip sorunu çözmeye çalıştıkları bir süreç. Bu sürecin içinde CHP’ye zaten yer yok ki.

‘SORUN PARLAMENTODA ÇÖZÜLÜR’

“Biz ne diyoruz sorun nerde çözülür parlamentoda. Buyurun gelin burada çözelim. Bizim ısrarlarımıza rağmen yapılmadı. Sonra bir yasa getirdiler. Yasanın bir maddesi de şu; ‘Kamuoyuna bilgi verilecektir.’ İyi de yasa çıkalı kaç ay oldu. Hiç kimsenin bir bilgi verdiği yok. Niçin?

“Süreci idare edelim seçimlere kadar bu işi götürürsek götürürüz. Seçimden sonra zaten bir 4 yıl daha. Ondan sonra Allah kerim ne olacak hep beraber göreceğiz bunu. Zaten devleti tam bir polis devletine dönüştürecekler. Bunun hukuksal alt- yapısını oluşturuyorlar şimdi. İki taraf birbirini kandırıyor.

AKP-HDP ARASINDA İŞBİRLİĞİ OLABİLİR’     

“Sorunu samimi olarak çözmek mi istiyorsunuz: Kaldırırsınız yüzde 10 barajını. Kürtler gerçekten hülle yapmadan parlamentoya gelirler, oturur ve konuşurlar. Siz önlerine baraj koyuyorsunuz. Ben bu sorunu çözeceğim diyorsunuz. Olmaz… Biz dedik, kaldırılması için teklif verdik. Ama reddettiler.

“AKP-HDP arasında işbirliği olabilir. Asıl kamuoyunun düşünmesi gereken konulardan biri bu. AKP ile anayasal düzeni değiştirmek için işbirliği yapabilirler. Seçim işbirliği artı seçim sonları amaçlarına uygun bir düzenleme yapabilirler. Anayasa değişikliği yapabilirler.

“Demirtaş önemli bir açıklama yaptı. Oslo tutanaklarını açıklayalım dedi. Kim hangi sözü verdi, kim hangi vaatte bulundu. Görelim bunu. Ama bunu açıklamıyorlar.”

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 10:08
YORUM EKLE