Kılıçdaroğlu, Erdem Gül ve Dündar'ı ziyaret etti

Kılıçdaroğlu, ‘Gazetecilerin tutuklanması, hapse atılması asla kabul edilemez’ dedi

Kılıçdaroğlu, Erdem Gül ve Dündar'ı ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir grup milletvekili ile beraber Silivri'de cezaevinde MİT TIR'ları haberleri nedeniyle tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve  Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ü ziyaret etti.

Yaklaşık 2 saat süren ziyaretin ardından çıkışta cezaevi önünde açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Daha önce bu tutuklamanın bir demokrasi ayıbı olduğunu söylemiştim. Aynı ayıbı Silivri cezaevi önünde yapmaktan büyük üzüntü duyuyorum.

Demokrasiye, özgürlüklere ihtiyacımız var. 'Haber yaptı' diye gazetecilerin gözaltına alınması, tutuklanması, hapse atılması asla kabul edilemez" dedi.

Can Dündar ve Erdem Gül'ün moral olarak çok iyi durumda olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “İçerideler mi dışarılar mı çok farkı yok. Çünkü Türkiye yarı açık bir cezaevine dönüştürüldü.

İnsan hakları ihlal ediliyor. Demokrasi askıya alınmış gibi bir hava var" dedi.

‘32 GAZETECİNİN DE SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYORUZ’

Grup toplantısında Başbakan Davutoğlu'na 'Gazetecilerin tutuksuz yargılanması' konusundaki çağrısını hatırlatan Kılıçdaroğlu, 'Gazeteciler tutuksuz yargılansın, bunu bir kanun teklifi ile çözelim' dedik. 21. Yüzyılın Türkiye'sinde 32 gazeteci hapiste.

Bu en büyük ayıplardan birisidir. Türkiye bugün dünyada tutuklu gazeteciler nedeniyle gündemde oluyor. 'Haber yapıyor' diye gazeteciyi alıp içeri atıyorsunuz, üstelik yapılan haberlerin tamamı doğru. Dünyanın bildiği bir gerçeği gazeteciler manşete taşıdılar diye hapse mi atılır. Bunları doğru bulmuyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Hem güçlü olacağım diyeceksiniz, hem insanları hapse atacaksınız ve bunun adına ileri demokrasi diyeceksiniz. Bunu asla kabul etmiyoruz. Söylediklerim 32 gazeteci için de geçerlidir. Bu 32 gazetecinin de serbest bırakılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Can Dündar ve Erdem Gül'ün CHP heyetine yarın Ankara'da gazetecilere destek eyleminde okunmak üzere not gönderdiği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2015, 17:55
YORUM EKLE