Kılıçdaroğlu: Devrimciliğimiz kağıttan devrimcilik değil

Kılıçdaroğlu kurultay konuşmasını yapıyor...

Kılıçdaroğlu: Devrimciliğimiz kağıttan devrimcilik değil

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin 18. Olağanüstü Kurultayı'nda konuşuyor. 

Kılıçdaroğlu'nun kurultay konuşmasından satır başları şöyle:

"Öyle uzun uzun konuşmayacağım…Beni iyi dinleyin... Partili arkadaşlarım beni iyi dinleyin. Yurttaşlarım beni iyi dinleyin. Diyorlar ki CHP Atatürk’ü dışladı, CHP elitist parti… Ben de diyorum ki CHP çağdaş, yiğit bir partidir. CHP’nin genlerinde Kuva-yı Milliye vardır.

Bir ülkeyi yönetirken ya ülkeyi ileriye taşırsınız ya da geriye götürürsünüz. İçinde yaşadığımız tablo Türkiye’nin çağdaşlıktan kopuşudur

CHP sağa kaydı diyorlar. 12 Eylül darbe hukukuna açıkça karşı çıkan parti CHP’dir. Şimdi biz sağa mı kaydık. Yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasını savunan parti CHP’dir. Şimdi biz sağa mı kaydık.

Ankara’ya gelmeden önce AKP’li savcılar fezlekemi gönderdiler. Çıkıp fezlekenin karşısında "Dokunulmazlığımı kaldırmazsanız namertsiniz’’ diyen de benim.

Demokrasi ve özgürlüğü yeteri kadar savunamadı diyorlar. Batman’da belediye başkanlarının ellerine kelepçe takılmış, sıraya dizilmiş, fotoğrafları çekiliyor. Tahammül edemedim. Doğru değil dedim, yine de diyorum.

Hangi genel başkan Deniz Gezmiş’in mezarına gitti? Üç fidana sahip çıktım ben, onların mezarına gidip karanfil bıraktım ben. Devrimciliğimiz kağıttan devrimcilik değil. Devrimcilik yürek ister. Baskıcı devlete karşı çıktım.

Gezi eylemlerinden kısa bir bölüm izledik. Taksim’i gençlere kapatmışlar. Diktatör bozuntusunun talimatıyla kapatmışlar. Mitingi iptal edip Taksim’e yürüdük. Taksim Meydanı Gezicilere açıldıysa onu yapan CHP’lilerdir. Bizim demokrasi anlayışımızdır.

Bİz her kimliğe saygılıyız. Kimliğe ve inanca saygı göstermek, sahip çıkmak sağa kaymak değildir.  İnsan Allah’ın yarattığı en değerli varlıktır. İnsanlar arasında ayrım yapmadım.

Açıkça söylüyorum bütün dünya dinlesin. Solcuları değil sağcıları seviyorsun efendim. Sağcı solcu ayrımı yapmadan bütün insanlarımı seviyorum. İktidar olduktan sonra sadece solculara değil bu ülkenin tüm insanlarına hizmet edeceğiz.

CHP elitist bir parti diyorlar. Elitlere saygım var, aydındır. Ama bir elitistler var. Rakı sofralarında Türkiye’yi kurtarırlar. Bunlardan partiyi temizleyeceğim. Bunu herkes iyi bilsin. Bana çalışan adam lazım, rakı sofralarında konuşan adam değil.

Elitizmi reddediyorum. Dersimli Kemalim, devrimci Kemalim. Bir cumhuriyet çocuğuyum ben. İnsanıma aşığım ben."

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2014, 00:33
YORUM EKLE