05 Mayıs 2016 Perşembe 17:33
Kılıçdaroğlu Davutoğlu'na hakkını helal etti, Tanrıkulu etmedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kongre açıklamasını ve yaşananları 'bir saray darbesi' olarak tanımladı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, partinin 22 Mayıs'ta olağanüstü kongre için toplanacağını ve kendisinin aday olmayacağını söylemişti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Merkez’de bir basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Konuşmasının başında Davutoğlu'na 'tüm haklarını helal ettiklerini' söyleyen CHP lideri, '4 Mayıs'ın bir darbe tarihi olduğunu' belirtti:

"Dün kaçak sarayda gerçekleşen görüşme ile darbe gerçekleşti. Bunun adı 4 Mayıs saray darbesidir. 4 Mayıs saray darbesi, 28 Şubat'ı da aşan bir niteliğe sahiptir.

"4 Mayıs saray darbesi ile Sayın Davutoğlu başbakanlığı bırakmak zorunda kalmıştır. Bu darbe 'yol arkadaşım' dediği bir kişi tarafından gerçekleştirilmiştir."

'HERKES DARBEYE DİRENMELİ'

"Sayın Davutoğlu 23 milyonun iradesiyle değil, bir kişinin iradesiyle koltuğundan ayrılmıştır. O bir kişi 4 Mayıs'ta saray darbesini gerçekleştiren kişidir. Ülkesinin demokrasisini değil, dikta rejimini isteyen kişidir.

"Sayın Davutoğlu, dikta yönetimine zemin hazırlamıştır. Sayın Davutoğlu'nun 4 Mayıs saray darbesine direnmesi gerekirdi. Sayın Davutoğlu'nu savunmak da bize düştü."

Kılıçdaroğlu 'herkese darbeye direnme' çağrısında bulundu:

"Demokrasiden yana olan herkes darbeye direnmelidir. Bir dikta yönetiminin yasal zeminini hazırlamak için 4 Mayıs saray darbesini yapanlar CHP olduğu sürece asla amaçlarına ulaşamayacaklar.

"150 yıllık parlamenter rejimimizi bir diktatöre teslim etmeyeceğiz. Darbecileri yeneceğiz. Tarih de bunu hep böyle yazmıştır."

SEZGİN TANRIKULU'NDAN KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ

Öte yandan Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Ahmet Davutoğlu için kullandığı ‘Hakkımızı helal ediyoruz’ sözüne tepki CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’ndan geldi.

Sezgin Tanrıkulu Twitter’dan yaptığı açıklamada Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ilişkin “Kısa başbakanlık dönemine en çok ölüm sığdıran Başbakan olarak tarihe geçtin. Arkanda sana hakkını helal etmeyecek yüzlerce insan bıraktın..” dedi.

Son Güncelleme: 05.05.2016 17:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Mehmet 2016-05-06 13:31:07

Hakkım binlerce kez hatta milyarlarca kez haram olsun