13 Eylül 2014 Cumartesi 12:04
Kılıçdaroğlu: Atatürkçülük algısı değişmeli

Kemal Kılıçdaroğlu, Balçiçek İlter'e yaptığı röportajın ikinci kısmında kendisine seçimde bilerek oy kullandırılmadığını öne sürdü. CHP lideri, Atatürkçülük algısının da değişmek zorunda olduğunu söyledi.

"ATATÜRKÇÜLÜK ALGISI DEĞİŞMELİ"

"'Kenan Evren Atatürkçülüğü istemiyorum' dedim kurultayda, hâlâ diyorum. Atatürkçülüğü şekle indirgeyip onu özünden koparmak doğru değil. 12 Eylül’de şekle indirgendi. Çocuklarımıza öyle öğretildi.Oysa Atatürkçülük demek çağdaş uygarlık demek, bilim ve aklı önceleyen bir düşünce tarzı demek, evrensellik demek... Ve Atatürk şu gerçeği çok iyi biliyor. Savaşı meydanlarda kazanırsınız ama bu başarıyı sürdürmenin yolu ekonomiden geçer. Ekonomi güçlü değilse bağımsızlığı koruyamazsınız, Atatürkçülük bu. Atatürkçülük algısının da değişmesi gerekiyor. İşte o yüzden ben İlhan Selçuk’un da söylediği gibi gardırop Atatürkçüsü değilim. Şekilci değilim."

"SEÇİMDE BİLEREK OY KULLANDIRILMADIM"

-Oy da kullanamadınız. Danışmanlar mı yetersiz?

"Oy kullanamama olayı tamamen farklıdır. Çok daha sonra bir polis memurundan bir mektup geldi ve orada nelerin yapıldığını, oy kullanmamam için nelerin yapıldığını anladım. O polis memuru orada anlatıyor zaten. Bana yazdı, vicdanlı bir polis memuru. 'Vicdanım yüzünden yazıyorum' demiş mektupta. İlk kez size söylüyorum, ben o seçimde bilerek oy kullandırılmadım."

Söyleşinin tamamı için tıklayınız

Son Güncelleme: 13.09.2014 22:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.