Kılıçdaroğlu: 10 maddeyi desteklerim ama Öcalan'la masaya oturmam

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çözüm Süreci'ne ilişkin düşüncelerini açıkladı

Kılıçdaroğlu: 10 maddeyi desteklerim ama Öcalan'la masaya oturmam

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı "5N 1K" programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik 'Seni başkan yaptırmayacağız' sözleri hatırlatılan Kılıçdaroğlu, "Erdoğan zaten başkan olamaz ki. 400 milletvekili çıkaramaz" ifadesini kullandı.

"HDP barajı aşamazsa da çıkaramaz mı" sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, "Yine çıkaramaz, kişiye göre rejim değişmez" dedi.

‘HDP’NİN BARAJI AŞMASINI İSTERİZ’

"HDP yüzde 10 barajını aşmazsa ne olur" sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, "Aşmasını isteriz. Yüzde 10 seçim barajı milli irade hırsızlığına yol açıyor. Demokrasiyi savunuyorsak o kişilerin, o siyasal partinin de haklarını savunmalıyız" değerlendirmesini yaptı.

10 MADDEYE KİM İTİRAZ EDEBİLİR Kİ?’

Kılıçdaroğlu, "Çözüm Süreci'ne ilişkin Dolmabahçe'de okunan 10 maddeyi destekliyor musunuz" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"10 maddeye baktığınızda 'demokrasi, özgürlük, kadınlara eşitlik' diyor. Bunlara kim itiraz edebilir ki? Bu kadar temel bir sorunu çözmek için eğer siz adım atıyorsanız samimi ve dürüst olacaksınız. Nasıl kazık atarım diye bir beklenti yaratmayacaksınız. Sorun şu: İki taraf var doğru, iki taraf da birbirine güvenmiyor."

‘ÖCALAN İLE MASAYA OTURMAM’

"İktidar olursanız, karşı tarafta, masanın bir tarafında Abdullah Öcalan var. Siz bu masaya oturur musunuz" sorusuna, Kılıçdaroğlu, "Hayır" karşılığını verdi.

"Peki nasıl çözeceksiniz" sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, "Gayet basit. Meşru organ yok mudur muhatap alacağınız? Halkın seçtiği milletvekilleri yok mu? Var" dedi.

Sunucunun, "Milletvekilleri, 'bunu Öcalan bilir' diyor" demesine karşı Kılıçdaroğlu, "Gitsin, konuşsun, beni ilgilendirmez. Bu sorunun çözüm yeri Parlamentodur en baştan beri söyledik" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2015, 21:58
YORUM EKLE