Kenan Evren'in ölümü İngiliz basınında: Sol büyümesin diye İslami eğitimi canlandırdı

Darbeci Evren'in ölümü, Times ve Guardian'da

Kenan Evren'in ölümü İngiliz basınında: Sol büyümesin diye İslami eğitimi canlandırdı

İngiliz Times ve Guardian gazeteleri, darbeci Kenan Evren'in ölümünün ardından Evren'i anlatan makalelere yer verdi.

TİMES: KÜÇÜK DÜŞÜRÜCÜ SON

BBC Tükrçe servisindeki habere göre; Times gazetesi Kenan Evren'in geçen yıl 12 Eylül davasında müebbet hapis cezasına çarptırıldığını hatırlatarak başladığı yazıda "Müthiş bir askeri ve siyasi kariyere küçük düşürücü bir son" dedi.

Yazıda yer alan bazı ifadeler şöyle:

"(Kenan Evren), Türk ordusunun, ülkenin laik mirası ve anayasasının korumasındaki ayrıcalıklı role olan inancının sembolüydü. Ve uzun bir dönem, iktidardayken yürürlüğe koyduğu yasaların kendisine dokunulmazlık sağlayacağını var saydı. 2009'da yargılanması gündeme gelince de 'Milletimin önünde herkese söz veriyorum. Bu işi yargıya bırakmam. İntihar ederim' demişti."

"Fakat şimdi Türkiye'de egemen olan siyasi muhalifleri, orduyu ehlileştirmeye kararlıydı ve yargı yolunu açan yasa değişikliği referandumla onaylandı."

"RADYOSYONUN KEMİKLERE İYİ GELDİĞİNİ SAVUNMUŞTU"

Kenan Evren'in biyografisi, yargı süreci ve darbe döneminde yaşananların ayrıntılarının da aktarıldığı makale; "(…) Ordunun sanayileşmiş, modernleşmiş bir ülke fikri, gizemli milliyetçilik veya İslami radikalleşmeye direnci Atatürk'ün geleneği olarak görülüyordu. (…) Evren'in cumhurbaşkanlığında Türkiye'nin sosyal ve ekonomik gelişimini takdir edenler de vardı. İslami muhafazakârlığa karşı kadın hakları için mücadele etti ve kürtaj yasallaştı. Sınai kalkınma ve istihdam hızlandı, yoksul kırsal kesimlere telefon ve elektrik ulaştırılması gibi faydaları oldu. Fakat, 1986'daki Çernobil felaketinden sonra 'radyasyonun kemiklere iyi geldiğini' iddia eden Evren'in nükleer enerji kuşağını savunması da açıkça alışılmışın dışındaydı," diye devam etti.

Times gazetesi, Kenan Evren döneminde darbe sonrası çok partili seçimlerin yapılmasıyla Türkiye'nin Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üyeliğinin yolunun açıldığını da hatırlattı. Gazete Evren'in resme olan ilgisini de aktardığı makalesini şu ifadelerle noktaladı:

"Evren için, ülkesinde maruz kaldığı siyasi ortam daha İslami bir yöne evrilirken, kendi korumalarının varlığı, Türkiye içinde ve dışında ne kadar çok düşman edindiğinin de işareti. Geçen yıl yargılanması, bir general ve bir cumhurbaşkanı olarak oluşturduğu imajdan çok daha farklı bir intiba yarattı. Kendisini, bir değişime rehberlik ederken, ülkeyi Atatürk'ün vizyonunda tutarken gördü. Fakat Türkiye'nin geleceğinin, çok daha karmaşık ve belirsiz olduğu görüldü ve Kenan Evren'in rolü de kendi varsayımından çok daha tartışmalı bir hal aldı."

GUARDİAN: SOLUN BÜYÜMEMESİ İÇİN İSLAM EĞİTİMİNİ CANLANDIRDI

Guardian gazetesi de Kenan Evren'le ilgili yazısına, 12 Eylül davasıyla ilgili ayrıntıları aktararak başladı.

David Barchard imzalı yazıda şu ifadeler yer aldı:

"Birçok Türk için, özellikle de solcular için, şimdi İslamcı ağırlıklı olan Türkiye'de, Evren'in mahkûm edilmesi, 1980'de askeri darbecilerin ellerinde acı çekenlerin yaralarını kapatmaya yardımcı oldu. Fakat yargı, kısa döneminde Evren rejiminin, darbe zamanındaki siyasi çatışmalar nedeniyle günde onlarca kişinin öldüğü ülkeye kanun ve düzeni yeniden inşa ettiğini göz ardı etti. Ayrıca, 1980'deki yaralı ve felce uğramış Türk ekonomisini yoluna koydu, yalnızca istikrara dönüşünü sağlamadı aynı zamanda, Evren'in yönetim tarzının sonucu olarak çok daha refah bir döneme soktu."

Makalesinde darbe dönemindeki idamlara, işkencelere ve tutuklamalara da yer veren Guardian gazetesi, Evren'in idaresinde 'solun büyümesine engel olmak için okullarda İslam dini eğiminin yeniden canlandırıldığını' da ekledi.

Gazete makaleyi, 1982 anayasasının da yürürlüğe girdiğini, seçimlerde Turgut Özal'ın başa geldiğini ve Kenan Evren'in de emeklilik hayatını Bodrum'da resim yaparak geçirdiğini aktararak sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2015, 10:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Meryemana
Meryemana - 3 yıl Önce

bari islami ogreten bi egitim olsa idi. dini carpitan dinciler turettiler. abdestsiz ele dahi alinmaz dedikler kurani secim meydanlarinda kirli emellerine alet te edebilen yaratiklar urettiler.