Kayseri'de Charlie Hebdo protestosu: Kouachi kardeşler, Müslümanların yüzünü ağarttınız

Kayseri'deki Charlie Hebdo protestosunda, katliamcı Kouachi kardeşlere övgü

Kayseri'de Charlie Hebdo protestosu: Kouachi kardeşler, Müslümanların yüzünü ağarttınız

Kayseri Genç Müslümanlar Derneği, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'da Hz. Muhammed'in karikatürünün yayımlanmasını kınarken, dergiye baskın düzenleyip katliam yapan Cherif ve Said Kouachi’ye sahip çıkıldı ve "Müslümanların yüzünü ağarttılar" denilerek övüldü.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen eylemde basın açıklamasını okuyan Kayseri Genç Müslümanlar Derneği Başkanı Ebabekir Karakaş, "Kuaşi kardeşlere diyoruz ki; sizler bu saldırı ile biz Müslümanların yüzlerini ağarttınız. Rabbim de sizlerin yüzünü ahrette ağartsın, şehadetinizi kabul etsin inşallah" dedi.

Batı ülkelerinde milyonlarca insanın bulunduğunu kaydeden Karakaş, bunun temelinde kölelik, sömürgecilik ve despot iktidarların desteklenmesi gibi suçların neticesi olduğunu ileri sürdü. Charlie Hebdo dergisine yayımlanan karikatürlerin, Müslümanlar için baskında öldürülen 12 kişinin acısından daha ağır ve incitici olduğunu savunan Ebabekir Karakaş, Başbakan Davutoğlu'nun Paris'teki yürüyüşe katılmasını da 'zalimlerle kol kola girmek' diye niteledi.

Ebabekir Karakaş, katliamı gerçekleştiren ve kaçtıkları yere düzenlenen operasyonda ölü ele geçirilen Cherif ve Said Kouachi kardeşler için de şöyle dedi:

"Diyoruz ki, ey Batı, ey Batıya taşeronluk yapan içimizdeki Fransızlar, ey batıya şirin gözükmek için onlarla saf tutanlar ve saldırıyı kınama yarışına girenler. İyi bilin ki ifade hürriyetinizin sınırı yoksa, bizim sınırsız eylem yapma hürriyetimize kendinizi hazırlayın. 2015 yılında Allah ve Resulünü canından çok seven ve ona sadakatini canı ile ödeyen zamanımızın Muhammed b. Meslemi Kuaşi kardeşler diyoruz ki; sizler bu saldırı ile biz Müslümanların yüzlerini ağarttınız. Rabbim de sizlerin yüzünü ahrette ağartsın. Sizi Allah'ın Resulüne komşu yapsın ve rabbim şehadetinizi kabul etsin inşallah."

Basın açıklaması yapılırken, meydanda toplanan grup sık sık tekbir getirdi. Gruptakiler, ellerinde taşıdıkları döviz ve pankartlarla hem Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu, hem de Charlie Hebdo dergisi ve ona destek olanlar eleştirildi.

İzmit'te Sabri Yalım Parkı'nda buluşan ve sayıları 100'ü aşan grup, burada ellerinde pankartlarla bir süre slogan attı. 'Müminler kardeştir, kafirler kelleştir', 'Müslümana uzanan eller kırılsın' sloganı atıp zaman zaman tekbir getiren grup 'Canlar sana feda Ya Resulullah', 'Peygambere hakaret düşünceleri ifade özgürlüğü değildir' pankartları taşıdı.

Bildirinin okunmasının ardından bir grup, yere koydukları Cumhuriyet Gazetesi ile Charlie Hebdo dergilerini yaktı. Kalabalık daha sonra dağıldı. (CNN Türk)

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2015, 21:41
YORUM EKLE