Kapatılan DEP milletvelili Selim Sadak: Türkiye'nin kapatma davasını kaldıracak takati yok

Sadak, parti kapatmayla ilgili konuştu

Kapatılan DEP milletvelili Selim Sadak: Türkiye'nin kapatma davasını kaldıracak takati yok

Eski DEP milletvekili Selim Sadak, HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve MHP'nin HDP'nin kapatılması için harekete geçilmesi 'çağrısı' hakkında konuştu. Sadak,  "O zaman bizler bedel ödedik, Türkiye de çok kaybetti. Artık Türkiye'nin tekrar böyle bir süreci taşıyacak takati de yok, tahammülü de" dedi.

Sadak, "Gazete manşetlerine, televizyonlara baktığımızda; gerek Cumhurbaşkanı, gerek Başbakanın sözlerine kulak verdiğimizde tıpkı o günlerde olduğu gibi dokunulmazlıkları kaldırma, siyaset dışına atmaya çalışma ve bunlar için kamuoyu oluşturmaya çalışma anlamında tıpatıp bir benzerlik var" şeklinde konuştu. 

Selim Sadak, BBC Türkçe'den İlhan Taşcı'nın sorularını yanıtladı. 

Taşcı'nın haberi şöyle: Selim Sadak, o dönemde kendilerinin hapiste yatarak bedel ödediği, ama Türkiye'nin de büyük maddi ve manevi kayıplara uğradığı görüşünde. 'Yeniden o günlere dönülür mü' sorusuna Sadak'ın yanıtı şu oluyor:

"Umarım dönülmez. O günlere dönmek isteyenlerin planları ters yüz olur. Artık Türkiye'nin böylesi bir süreci yeniden yaşamaya tahammülü de yok, takati… Kimsenin Türkiye'ye kaybettirme, demokrasiyi tıkama, tekrar şiddeti başlatma hakkı yok."

PKK'nin yeniden şiddeti tırmandırması, HDP'nin de buna karşı güçlü bir karşı çıkış sergilemediği eleştirilerini anımsattığımız Selim Sadak, "Kınamalarla bu işin çözülemeyeceğini HDP biliyor. Aslında AKP de biliyor lanetleyerek olmayacağını" yorumunu yapıyor.

7 Haziran'dan sonra tek başına iktidarı Türkiye'de "demokratik muhalefete tahammül etme sorunu" olduğu görüşünü dile getiren Selim Sadak, PKK'nın şiddet eylemlerine ilişkinse iki polisin evlerinde öldürüldüğü Ceylanpınar a gönderme yapıyor "Keşke olmasaydı. Diyarbakır saldırısına, Suruç katliamına rağmen keşke öldürme ile cevap verilmeseydi. "

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2015, 17:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
anton
anton - 3 yıl Önce

hpd halktir.