İstifa eden Salih Fırat CHP'yi şaşırttı

Gürsel Tekin ve CHP'liler istifanın geri alınacağını iddia etmişti…

İstifa eden Salih Fırat CHP'yi şaşırttı

CHP'de istifa krizi devam ediyor. Birgül Ayman Güler'in sözlerinin ardından partisinden istifa eden CHP'li Fırat'ın istifasını geri çekeceği iddia ediliyordu. Gürsel Tekin'in de yaptığı açıklama o yöndeydi. Ancak beklenen olmadı.

Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Fırat 'Partimden istifa ederek, bağımsız milletvekili olarak devam etmeyi uygun gördüm' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın istifasıyla ilgili 'Kendisi ile görüştüm, bir sıkıntı yok, istifasını çekecek' demişti.

Birgül Ayman Güler'in TBMM’de görüşülen ‘Anadilde Savunma’ tartışmaları sırasında söylediği 'Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz' açıklamasının ardından partisinden istifa eden Salih Fırat yazılı açıklama yaptı.

Salih Fırat, ''Bugüne kadar yaşanan süreç nedeniyle, partimden istifa ederek, bağımsız milletvekili olarak devam etmeyi uygun gördüm.

Bundan sonra da, eşitlikçi ve özgürlükçü bir anlayış temelinde, genelde tüm Türkiye halklarının özelde Adıyamanlı hemşehrilerimin emrinde bağımsız milletvekili olarak çalışmalarımı sürdüreceğim'' dedi.

İstifasının, kesinlikle tek bir kişiye endeksli ya da tek bir söze bağlı olarak gelişen bir durum olmadığını ifade eden Fırat, şunları kaydetti:

''PM üyeliği görevini yürüten arkadaşımızın 'Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eşdeğerde gördüremezsiniz', 'Türkiye'de Kürt sorunu yoktur', 'Bundan sonra biz savunmadayız, bundan sonra meşru müdafaa hakkı için saldırıdayız' şeklinde sarf ettiği cümleler ve bu cümlelerin de birkaç milletvekili hariç, Genel Kurul'da bulunan CHP Grubu milletvekili arkadaşlarımızın neredeyse tamamı tarafından alkışlanmış olması son bir kırılma noktası olmuştur. Bu anlayışın bir zamanlar, birilerinin 'Türk olmayanların bu memlekette tek hakları vardır. Hizmetçi olma, köle olma hakkı' anlayışından bir farkı yoktur. Ben, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir Kürdüm. Hiçbir bir zaman, bir halkı mensup olduğu kimlik nedeniyle de diğer bir halktan üstün görmedim. Kürt sorununun çözümüne ilişkin olarak başlatılmış bulunan bu sürecin, eşitlik ve özgürlük temelinde bir çözüme evrilebilmesi için gerekli katkının sunulması gerekirken, sorunun çözümüne engel, çözümü zorlaştıracak bir yaklaşım içine girilmesini doğru bulmadığımı belirtmek isterim.''

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2013, 16:17
YORUM EKLE