30 Ağustos 2015 Pazar 11:52
İşte CHP'nin yeni seçim bildirgesi

CHP, eylül ayında “Önce Türkiye” sloganıyla açıklamayı planladığı seçim bildirgesi için yoğun bir çalışma yapıyor.

HaberTürk'ten Düzgün Karadaş'ın haberine göre, 20 Eylül’de kamuoyuna duyurulması öngörülen seçim bildirgesinin “giriş” bölümü, 7 Haziran sonrasında yaşanan gelişmelerin ışığında yeniden yazılacak. Koalisyon arayışları ve hükümetin neden kurulamadığı ayrıntılı biçimde anlatılacak.

ANA UNSUR: 'MERKEZ TÜRKİYE PROJESİ'

7 Haziran seçimlerindeki ekonomik ve sosyal vaatler, “Güçlü ekonomi, güçlü sosyal devlet demektir” sloganıyla bildirgede korunacak. Emeklilere dini bayramlarda birer maaş ikramiye, asgari ücretin net bin 500 TL’ye çıkartılması, kamu yönetimindeki maaş dengesizliğinin giderilmesi, polislere 3600 ek gösterge, çiftçiye mazotun 1.5 TL’den verilmesi ile aile sigortası gibi vaatler bildirgede yer alacak. Sosyal politikalar, genç ve kadın istihdamını artırıcı adımlar ile orman köylüsünün sorunlarının çözümü kapsamında yeni eklemeler yapılacak.

7 Haziran seçim kampanyasının son aşamasında “Yüzyılın projesi” sloganıyla açıklanan “Merkez Türkiye Projesi”, bu kez seçim bildirgesinin ana unsurlarından biri olacak. Bildirgede, projenin kaynağı ve öngörüler tek tek verilecek.

'Terör olayları' ve 'güvenlik sorunları', 'yurttaşın can güvenliği ve huzuru' bildirgede geniş bir çerçevede değerlendirilecek.

5 TEMEL SORUN

Bildirgede, bugüne değin çözülemeyen ve gittikçe derinleşen 5 temel soruna dikkat çekilecek. 5 sorun ve çözüm önerileri konusunda şu ifadelere yer verilecek:

1- Dış politika: Ortadoğu bölgesinde değişen koşulların ve bölge dengelerinin Türkiye için yepyeni güvenlik risklerinin oluşmasına neden olduğu vurgulanarak, başta Suriye, Libya, Mısır, Irak ve İran politikaları olmak üzere bütün bölge politikasının barış eksenli yenilenmesi talep edilecek. AB’ye tam üyelik müzakerelerinin hızlanması istenecek.

2- Ekonomi: Tüketim ekonomisine son verilmesi istenecek, üretim ekonomisine geçiş yapılmasının önemine işaret edilecek. Türkiye’nin “orta gelir” ve “orta teknoloji” tuzağından kurtulması, yavaşlayan ekonomiyi canlandıracak tedbirlere öncelik verilmesi talep edilecek.

3- Anayasa: Darbe yasalarının ortadan kaldırılması talep edilecek. Hak ve özgürlükleri evrensel standartlara taşıyacak yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi istenecek.

4- Eğitim: Türkiye’yi bilgi toplumuna taşımak için çocukları formatlayan değil, onları güçlendiren ve niteliklerle donatan bir eğitim sisteminin kurulması gerektiği vurgulanacak.

5- Toplumsal barış: Çözüm sürecinin TBMM zeminine taşınarak yasal bir altyapıya kavuşturulması istenecek.

Son Güncelleme: 30.08.2015 11:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.