İstanbul'da Kessab protestosu

Kessab'taki Ermenilere uygulanan şiddet protesto edildi…

İstanbul'da Kessab protestosu

Gazeteci Ezer'in çağrısıyla Galatasaray'da toplanan grup,  İslamcı grupların girdiği Kessab'ta Ermenilerin öldürülmesini ve göçe zorlanmalarını protesto etti.

Gazeteci Murat Ezer’in kendi çevresi ve sosyal medyadan ulaştığı insanlarla birlikte Taksim Galatasaray Meydanı’nda radikal İslamcıların, Ermenilerin de yaşadığı Kessab’ı ele geçirmesini protesto etti.

‘SOYKIRIMDAN KAÇANLAR YENİDEN KATLİAMA UĞRADI’

21 Mart’tan beri Türkmen ve İslamcı grupların elindeki Kessab’da Ermeniler’in göçe zorladıklarını çok sayıda kişinin öldürüldüğü belirten Ezer şöyle konuştu:

“Kessab kasabası 1909, 1915 Ermeni katliamlarından kaçan Ermenilerin yaşadığı yerdi. Ve 2014’te yeniden soykırım ve katliama maruz kaldılar.

“Ermenistan’da, Fransa’da, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Arjantin’de ve dünyanın pek çok yerinde ilk günden itibaren tepkiler, eylemler, kınamalar, yürüyüşler yapılırken Türkiye’den hiç ses yok. Ne siyasi partiler, ne yazarlar ne aydınlar, ne de insan hakları savunularından bir iki cılız ses hariç tepki, kınama ya da ses yok.

‘TÜRKİYE TEHLİKELİ BİR SAVAŞ OYUNU OYNUYOR’

“Türkiye’ye komşu bütün Suriye toprakları ve gümrük kapıları İslamcı grupların kontrolünde, Türkiye Cumhuriyet’nin ve AKP’nin para, silah ve lojistik desteği ve onayıyla oluyor. Türkiye Suriye’de alevi değil sünni bir komşu yönetim istiyor. Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu tehlikeli bir savaş oyunu oynuyor. Bunun faturasını da sivil halk canıyla ödüyor. Savaş suçu işleyenler zamanı gelince savaş suçları mahkemelerinde yargılanıp hesap verecekler.”

Protesto “Yaşasın halkların kardeşliği” ve “Kessab yalnız değildir” sloganlarının ardından sona erdi.

KESSAB’DA NE OLDU?

Agos’tan Lora Baytar’ın haberine göre Hatay’ın Yayladağı sınır kapısına üç kilometre mesafedeki Kesab kasabası 21 Mart’tan bu yana İslami ve Türkmen grupların elinde.

Sivil nüfus Lazkiye ve Tartus gibi şehirlere kaçmak zorunda kaldı.  Lazkiye’deki Surp Hagop Ermeni Kilisesi’nde altmışa yakın aile barınıyor.

Neredeyse her evin yağma edildii Kessab’ta sadece çoğunluğu yaşlılardan oluşan 30 kişinin kaldığı tahmin ediliyor. (bianet)

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2014, 14:58
YORUM EKLE