IŞİD'in kaçırdığı 234 Ezidi serbest

IŞİD militanlarınca kaçırılan 234 Ezidi'nin serbest kaldığı açıklandı…

IŞİD'in kaçırdığı 234 Ezidi serbest

Irak'taki Federal Kürdistan Yönetimi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarınca kaçırılan 234 Ezidi'nin serbest kaldığını açıkladı.

Federe Kürdistan Yönetimin Mülteci İşleri Sorumlusu Nuri Osman, BBC'ye açıklamasında 154 kadın ve sekiz erkek rehinenin IŞİD militanlarından kaçmayı başardığını söyledi. Bazı Ezidi Kürtler için fidye ödendiği belirtilirken, bazılarının da Kürt güçlerince kurtarıldığı bildirildi. Osman, rehinelerin çoğunun evlerine döndüğünü söyledi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Nuri Osman, IŞİD'in elinde kaç Ezidi'nin olduğunu bilmediklerini kaydetti.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri son iki günde IŞİD'in Suriye ve Irak'taki mevzilerine 14 hava saldırısı düzenledi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Pazar günü beş, Pazartesi günü de dokuz hedefin vurulduğunu açıkladı. Kobani'de düzenlenen dört saldırıda, IŞİD'in bir muharebe mevziisinin hedef alındığı, bir IŞİD birliği ile iki binanın vurulduğu belirtildi.

KENTTE ÇATIŞMALAR YOĞUNLAŞTI

Deyr Ez Zavr yakınlarında düzenlenen hava saldırısında ise IŞİD'e ait bir binanın tahrip edildiği aktarıldı. Koalisyon uçakları Irak'ta da Beici ve Felluce'deki IŞİD mevzilerini, birliklerini ve araçlarını hedef aldı. Koalisyona katılan Kanada, ilk hava saldırısını CF-18 savaş uçağıyla Felluce'ye düzenlemiş oldu.

Bu arada Singapur hükümeti de bugün yaptığı açıklamada, havadan havaya yakıt ikmali için koalisyona Boeing KC-135R uçaklarıyla askeri destek verebileceğini duyurdu. Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, koalisyonun Kobani ve çevresine düzenlediği hava saldırılarında '20 cihatçının öldüğünü' kaydetti.

Peşmerge güçlerinin Türkiye üzerinden Kobani'ye geçmesiyle kentte çatışmalar da yoğunlaştı.

'BİZDEN NE İSTENİRSE YAPMAYA HAZIRIZ'

Geçen hafta sonu, YPG (Halk Savunma Birlikleri) ile ortak hareket eden peşmerge güçleri, IŞİD'e ilk füze saldırısını düzenledi. Bugün erken saatlerde de YPG'nin, Kobani'nin batısındaki dört köyün kontrolünü yeniden ele geçirdiğine dair haberler geldi.

Bu arada BBC Türkçe'ye açıklama yapan Federe Kürdistan Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet, "Kobani'ye yeni bir kuvvet göndermedik. Birkaç gün önce zaten Kobani'ye gittiler. Şimdiye kadar yeni silah göndermedik ancak kuvvetlerimiz orada; muhakkak onlara ağır silah gerekli olacak. Teçhizat gerekli olacak. Göndereceğiz" dedi.

IŞİD ile şimdiye kadar yakın çatışma olmadığını söyleyen Helgurd Hikmet, "Peşmerge ağır silah kullanıyor. Ağır silahlarla saldırıda bulunuyor. YPG bizden ne isterse göndereceğiz. Silah da istese göndereceğiz. Daha önce söylemiştik, Rojava'ya yardım sözü vermiştik. Şimdi bizden ne istenirse yapmaya hazırız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2014, 10:26
YORUM EKLE