'IŞİD, Türkiye'de sivil hedefleri vurabilir'

IŞİD’in Türkiye’de de örgütlendiği iddiaları artıyor...

 'IŞİD, Türkiye'de sivil hedefleri vurabilir'

Suriye Müslüman Kardeşler (İhvan) lideri Muhammed Riyad Şukfa, radikal dinci Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Türkiye’de örgütlendiğine dair ciddi bilgiye sahip olduklarını söyledi.

Şukfa, "IŞİD Türkiye’de güçlenirse her türlü eylemi yapar. Patlamalar gerçekleştirebilir. Askeri ve sivil hedeflere saldırabilir" dedi

Suriye ve Irak’ta gün geçtikçe güç kazanan ve gerçekleştirdiği katliamlarla gündeme oturan IŞİD’in Türkiye’de de örgütlendiği iddiaları artıyor.

Alman devlet televizyonu ARD'nin Suriye ve Irak’ta dehşet saçan IŞİD’in İstanbul Fatih semtinde irtibat bürosu olduğunu öne sürmesinin ardından benzer bir iddia Suriye Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Riyad Şukfa’dan geldi.

Cihan Haber Ajansı’na özel mülakat veren Şukfa, IŞİD’in, Türkiye’de gittikçe yayıldığı ile ilgili ellerinde ciddi bilgiler olduğunu söyledi. 

Türkiye’nin Musul konsolosluğundan rehin alınan Türklere karşılık Suriye’deki Türk toprağı Süleyman Şah Türbesinin IŞİD’e verilmesi pazarlık iddiaları hakkında da konuşan Şukfa, "Bu uzak bir ihtimal. Ancak, Türkiye toprakları üzerindeki IŞİD militanlarından bir kısmını tutuklayıp, esirlerini kurtarabilirdi. Çünkü IŞİD şu an Türkiye topraklarında bulunuyor. Türkiye’de gittikçe yayılıyorlar. Burada bulunanlar yakalansaydı, Musul’da esir alınan Türklerin kurtarılması konusunda ciddi bir ilerleme sağlanabilirdi." dedi.

‘IŞİD TÜRKİYE’DE GÜÇLENİRSE HER TÜRLÜ EYLEMİ YAPAR’

"IŞİD’in Türkiye’ye girdiği konusunda elimizde ciddi bilgiler" var diyen Şukfa, "Onların hedefi tüm bölgeyi istikrarsızlaştırmak. Türkiye, Suriye’de muhaliflerin, Mısır’da ise devrimin yanında olduğu için hedeftir. IŞİD’in amacı karışıklık çıkarmak. Eğer Türkiye’de güçlenirlerse her türlü eylemi yapalar. Askeri ve sivil hedeflere saldırabilirler" uyarısında bulundu.

Bölgenin çok zor bir süreçten geçtiğini ifade eden Şukfa, tüm bölge ülkelerinin IŞİD ile mücadelede işbirliği yapmasını istedi.

Şukfa, "Bölgede barışın hakim olması ancak herkesin işbirliği içinde olmasıyla mümkün olabilir. Öncelikle Türkiye başta olmak üzere tüm özgür ülkelerin bu düşmanın (IŞİD) bertaraf edilmesi konusunda işbirliği yapmalı" çağrısında bulundu. (Taraf)

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2014, 12:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
kandilli murat
kandilli murat - 4 yıl Önce

işid yandaşcısı şuan köşkte.

haluk kul
haluk kul - 4 yıl Önce

Isit i eger turkiye destekliyorsa sorumlularin derhal hesap vermesi gerekir bu destek vatana ihanettir

serhat vanli
serhat vanli - 4 yıl Önce

dogru soyluyor isid turkyede var kendim sahit oldum hepside akp adamlari dir akp isbirlikçiligi yapiyorlar vatan haini akp dir akp sayesinde isid in turkyede oldugunu medyada soylemiyo