Hüseyin Çelik, Erdoğan'ın iddiasını yalanladı

AK Parti kurucularından Hüseyin Çelik, 1 Mart tezkeresi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasını yalanladı

Hüseyin Çelik, Erdoğan'ın iddiasını yalanladı
AK Parti kurucularından Hüseyin Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 Mart tezkeresine ilişkin dile getirdiği, "Ben 1 Mart tezkeresinin yanındaydım, karşı olanlar bunu açıkça söylemediler. Birileri de gizli kulisler attılar" iddiasını yalanladı.

AK Parti kurucularından Hüseyin Çelik, 1 Mart tezkeresine ret oyu veren bakanların isimlerini açıkladı. 1 Mart tezkeresi öncesinde kendisiyle birlikte dönemin Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın ret oyu vereceğini açıkladığını belirten Çelik, tezkereye ret oyu vereceğini o dönem AK Parti Genel Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'a da söylediğini ifade etti.

Sputnik’te yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Latin Amerika seyahati dönüşü Irak'ta düştükleri hataya Suriye'de düşmeyeceklerini söylemiş ve 1 Mart tezkeresi ile ilgili isim vermeden o dönemde AK Parti'nin önemli isimlerine işaret etmişti. Erdoğan, "Ben 1 Mart tezkeresinin yanındaydım, karşı olanlar bunu açıkça söylemediler. Birileri de gizli kulisler attılar. O insanların kimler olduğunu araştırır bulursunuz" demişti.

Hüseyin Çelik, kendi internet sitesi üzerinden yayımladığı "1 Mart Tezkeresi'ne neden ret oyu verdim" başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

'EVET OYU VERMEYECEĞİMİ SÖYLEDİM'

1 Mart Tezkeresi gündeme geldiği zaman ben, 58. Abdullah Gül Hükümeti'nde Kültür Bakanı idim. Bu konu, Bakanlar Kurulu'nda gündeme geldiğinde söz istedim. Sayın Gül'e "Sayın Başbakanım, uzak diyarlardan bir adam size gelse ve dese ki, ‘şu balkonunu kısa bir süreliğine yüksek bir fiyatla bana kiraya ver'. Siz soruyorsunuz ‘burada ne yapacaksın'. Adam diyor ki ‘ben burada bir düzenek kuracağım ve senin kapı komşunu buradan vuracağım.' Böyle bir durumda fiyat ne kadar yüksek olursa olsun, siz balkonunuzu bu adama verir misiniz?" diye sordum. "Ben şahsen vermem" dedim. Konuşmamın devamında bütün gerekçelerimi ortaya koyarak tezkereye ‘evet' oyu veremeyeceğimi söyledim. Benim dışımda iki bakan arkadaş da net bir biçimde böyle bir vebalin altına giremeyeceklerini söylediler.

'ERDOĞAN'A BİR SAAT BOYUNCA GÖRÜŞLERİMİ ARZ ETTİM'

Başbakan Sayın Abdullah Gül olmakla beraber Parti'nin lideri Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dı. O günün güdümlü yargısının verdiği çok haksız bir kararla, başında bulunduğu Ak Parti, 3 Kasım 2002'de yapılan seçimde 363 milletvekili alarak tek başına iktidara gelmişti ama onun milletvekilliği engellenmişti. Sayın Gül'den sonra, tezkere ile ilgili duruşumu Sayın Erdoğan'la da paylaşmamın ahlâkî olacağını düşünerek Balgat'taki Genel Merkez'imize gittim ve bir saat boyunca kendisine tezkerenin reddedilmesi gerektiği yönündeki görüşlerimi arz ettim. Sayın Cumhurbaşkanı'mız tezkerenin kabul edilmesi gerektiği düşüncesindeydi.

'ERDOĞAN'A TELEFONDA SÖYLEDİM'

Tezkere'nin oylanacağı günden bir gün önce Sayın Erdoğan, Siirt seçimi için Siirt'e gitmek üzere havaalanı yolunda iken kendisini telefonla aradım ve şunları söyledim: "Efendim, ben oylama günü bir program için Bursa'da olacağım. Benim yerime oyumu kullanması için vekaletimi Başbakan Yardımcısı Sayın Ertuğrul Yalçınbayır'a bıraktım ve ret oyu vermesini rica ettim. Bunu bilmenizi isterim."

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2016, 18:36
YORUM EKLE