20 Ekim 2015 Salı 16:55
Hollanda'da seçmenlere gönderilen Davutoğlu imzalı mektuba soruşturma

Hollanda, geçen hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla Avrupa'daki Türkiye kökenli seçmenlere gönderilen mektupla ilgili soruşturma başlattı.

AKP Amsterdam Temsilcisi Lütfi Kılınç, BBC Türkçe'ye mektupların kim tarafından gönderildiğini bilmediklerini söylemişti. "Bizimle ilgisi yok. Hiçbir bilgimiz de yok" demişti.

Hollanda Veri Koruma Kurumu CBP, AKP'nin seçmen adreslerini elde etmek için gizlilik yaslarını ihlal edip etmediğini inceleyecek.

Kurum, aralarında çok sayıda Hollanda vatandaşının da bulunduğu Türkiyeli seçmenlerin adres bilgilerinin nasıl elde edildiğini araştıracak.

Geçen hafta Başbakan Davutoğlu imzasıyla başta Almanya ve Hollanda olmak üzere yurtdışındaki seçmenlere birer mektup gönderilmişti. Mektupta yurtdışındaki seçmenlerden 1 Kasım'da AKP'ye oy vermeleri istenmişti.


Ana muhalefetteki Sosyalist Parti SP konuyu parlamento gündemine taşıdı.

BİRÇOK SEÇMEN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Hollanda'daki birçok Türkiyeli seçmen de gizlilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Gelen şikayetler üzerine Hollanda Veri Koruma Kurumu CBP soruşturma başlattı.

Hollanda yasalarına göre yargı kararı olmadan, kişinin kendi isteği dışında kişisel bilgilerinin paylaşımı yasak.

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre de bu bilgiler ancak yargı kararı varsa Türk makamları tarafından Adalet Bakanlığı, yabancı makamlar tarafından da Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla istenebiliyor.

CBP Başkanı Jacob Kohnstamm, kişisel bilgilerin farklı amaçlar için kullanılamayacağını söyledi.

Hollandalı yetkili, "İnsanların, gizli bilgilerinin Ankara'daki bir siyasi parti tarafından nasıl alındığını sormaları tuhaf değil. Bu durum benim bile kaşlarımın çatılmasına neden oluyor" dedi.

Seçmenlerin adres bilgilerine sahip olan Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği ve Hollanda Diyanet Vakfı (HDV), BBC Türkçe'ye bilgilerin kendileri tarafından verilmediğini açıklamıştı.

‘AKP’YE UYARI MEKTUBU GÖNDERİLECEK’

Soruşturma sonunda AKP'nin gizlilik yasasını ihlal ettiği saptanırsa kınama ve uyarı mektubu gönderilecek.

Hollanda'da gizlilik yasasının ihlali ile ilgili yaptırımlar son zamanlarda ağırlaştırıldı. Yeni düzenleme 1 Ocak 2016'da yürürlüğe girecek.

CBP Başkanı Kohnstamm, 1 Ocak 2016'dan sonra benzer bir durumun yaşanması halinde tepkilerinin daha sert olacağını açıkladı. (BBC Türkçe)

Son Güncelleme: 20.10.2015 16:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
dimitri 2015-10-20 22:49:15

zavallilik. acizlik.