11 Ocak 2016 Pazartesi 16:04
HDP’li Öztürk Van’da 12 gencin öldürülmesini Bakan Ala’ya sordu

HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk, Van’da katledilen 12 gençle ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 


10 Ocak’ta Van’ın Edremit ilçesinde iki katlı müstakil bir eve yapılan baskında, 12 genç ile bir polis memurunun öldüğü Van valiliği tarafından kamuoyuna bildirildiğini hatırlatan Öztürk, “Görgü tanıklarının ifadesine göre eve atılan patlayıcıdan sonra evden çıkmaya çalışan gençlerin özel hareket polisleri tarafından hiçbir uyarı yapılmadan öldürüldüğü iddia edilmiştir. Haber takibi yapmak için olay yerine ilk giden gazeteciler polis tarafından gözaltına alınmış, gözaltına alınan basın emekçileri 9 saat sonra serbest bırakılmıştır” dedi. 

İNFAZ ŞÜPHESİ 

Öldürülen 12 gençten 11’inin kafalarına sıkılan kurşun neticesinde öldürüldükleri iddia edildiğini söyleyen Öztürk, devamla şunları dile getirdi: “11 gencin kafalarına aldığı kurşun ile öldürülmesi infaz şüphesini güçlendirmektedir. Daha önce Hacı Lokman Birlik’in cenazesinin sürüklenme görüntülerini sosyal medya üzerinden paylaşan JİTEM adlı sosyal medya kullanıcısının‘Bugün Van’da 12 kürdü nasıl infaz ettiysek bundan böyle gözaltına aldığımız her kürdü alnının tam ortasından vuracağız.’ şeklinde paylaşımda bulunması infaz şüphelerini güçlendirmektedir. Çatışma bittikten sonra olay yerine savcının gitmesi gerekirken gitmemesi ve cenazelerin evden alınarak dışarıya karın üzerine götürülmesi kafalarda soru işareti bırakmaktadır. Cenazelerin kış şartlarında ve sıcaklığın sıfırın altında olmasına rağmen kimi cenazelerin aşırı derece de kokması bu gençlerden bazılarının daha önceden öldürüldüğü iddialarını doğrular niteliktedir. 30 Temmuz 2015 tarihli Kara Kuvvetler Komutanlığının basına sızan resmi yazısında askerlerin silahlarını kullanmaktan korkmaması ve her türlü baskında askerlere silah kullanma yetkisi verildiği belirtilmiştir. Özel hareket timlerinin bu yetkiden cesaret alarak 10 Ocak 2016 tarihinde de gençleri infaz ettiği düşünülmektedir.” 

BAKAN 10 SORU 

Öztürk, bu bağlamda Bakan Ala’ya şu soruları sordu: 

* Baskın sırasında kolluk kuvvetleri görüntü almış mıdır? Görüntü alınmışsa kamuoyu ile neden paylaşılmamaktadır?

* Öldürülen gençlerin otopsisinin Van da yapılmamasının gerekçesi nedir?  Otopsiye gençlerin ailesi veya avukatları çağrılacak mıdır?

* Öldürülen gençlerin sağ yakalanılması için gerekli bütün yöntemler uygulanmış mıdır?

* Yaşandığı iddia edilen çatışma ortamında öldürülen 12 gençten 11’inin kafasından vurulması tesadüf müdür? Tesadüf değilse bu durumu nasıl açıklıyorsunuz?

* Olay yerine  ilk giden 3 basın emekçisinin gözaltına alınma gerekçesi nedir? Burada basından ve kamuoyundan saklanmak istenen nedir?

* Savcının olay yerine gitmeme gerekçesi nedir? Olay yerindeki tüm deliller toplanmış mıdır?  Kimi cenazelerin baskın yapılan evin karşısında bulunan parka götürülmesinin gerekçesi nedir?

* Yeni öldürülmelerine rağmen kimi cenazelerin kokmasını nasıl açıklıyorsunuz? Bu geçlerden bazılarının daha önceden öldürüldüğü iddiaları doğru mudur?  Bu baskın ile ilgili bakanlık olarak açtığınız herhangi bir soruşturma var mıdır?

* Kamuoyunda büyük infial yaratan her olaydan sonra JİTEM adlı sosyal medya kullanıcısı tarafından bu olayları destekleyen ve sahip çıkılan paylaşımlar olmasına rağmen neden herhangi bir soruşturma başlatılmamış mıdır?

* Polise, gidilen baskınlarda silah kullanma yetkisi verilmiş midir? Savcının karşısına çıkılmasından korkulmamasına dönük olarak verilmiş bir üst yazı var mıdır? Böyle bir yazı varsa bunun hukuki gerekçesi nedir?

* 2015 yıllından bu yana polise orantısız güç kullanmaktan kaynaklı açılmış kaç soruşturma vardır? Bu soruşturmalar hangi olaylardan kaynaklı açılmıştır? (Evrensel)
Son Güncelleme: 11.01.2016 16:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.