19 Ağustos 2016 Cuma 17:58
HDP’den 1921 Anayasası önerisi

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Anayasa Komisyonu üyeleri Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, İstanbul Milletvekili Garo Paylan ile Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Meclis'te Anayasa çalışmaları ve güncel konulara ilişkin açıklama yapmak üzere mecliste basın toplantısı düzenledi.

Mithat Sancar, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından AKP, CHP ve MHP'nin Anayasa değişikliği çalışması yapmaya başladığını anımsatarak, bir Anayasa’nın güçlü toplumsal meşruiyetinin ancak geniş katılımla demokratik olabileceğini vurguladı.

SANCAR: ANAYASA YAPMAK ZORDUR

Anayasa konusunda HDP olarak strateji belirlediklerini, anayasa yapımında esas alınması gereken temel ilkelere ilişkin metin hazırladıklarını ve son çalışmaların ardından eş genel başkanların bunu kamuoyu ile paylaşacaklarını aktaran Sancar, "Türkiye'nin çatışmalı, aşırı kutuplaşmış ülke olduğu gerçeğini inkar etmek mümkün değil. Bu tür toplumlarda Anayasa yapmak zordur" dedi.
Kalıcı bir anayasanın öncelikle geniş tabana oturması gerektiğine dikkat çeken Sancar, "Bütün tarafları kapsayan bir siyasal mekanizma oluşturmanız gerekiyor. Mutabakat ve uzlaşma her bir tarafın kendi tutumunu yumuşatmasıyla, belli taleplerini gözden geçirmesi, bazılarından vazgeçmesiyle mümkün olabilir. Anayasa’nın dinamik, katılıma açık, şeffaf olması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

PAROLAMIZ ÇÖZÜMÜ VE BARIŞI HEDEFLEYEN BİR ANAYASA’

Sancar, "Demokratik ortamda geniş katılımla, sağlıklı müzakerelerle yapılan anayasalar daha özgürlükçü ve barışı teşvik eden bir nitelik taşırlar. Anayasayı sadece belli bir dönemde, konjonktürel sorunları aşmak için bir araç gibi kullanmak tehlikeli yaklaşımdır. Kalıcı bir anayasa ancak barışı hedeflemekle mümkün olabilir. Biz, barış ve çözüm Anayasası’nı öneriyoruz. Demokratik, çoğulcu bir anayasa, çözümü ve barışı hedefleyen bir anayasa bizim parolamız budur." diye konuştu.

1921 ANAYASASI ÖNERİSİ

Sancar, 1921 Anayasası'nın yapım sürecinin ilham alınarak yeni anayasa çalışmalarının gerçekleştirilmesi önerisinde bulunarak, 1921 Anayasası'nın halk egemenliğine uygun bir süreçte, halk egemenliği ve yerel demokrasi ilkesini buluşturarak yapıldığını anlattı.

3 PARTİNİN YAPTIĞI ANAYASA ÇALIŞMASI TOPLUMDA KARŞILIK BULMAZ’

Meral Danış Beştaş da, AKP, CHP ve MHP'nin yaptığı Anayasal değişiklik çalışmalarının resmi olmadığını, kendilerinin süreçten basın aracılığıyla haberdar olduklarını belirterek, "Çalışma HDP olmadan, mecliste grubu bulunan parti bulunmadan devam ediyor. Eşitlikçi, özgürlükçü, çoğulcu, toplumun farklı katmanlarını kapsayan bir anayasa talebimiz her zaman olduğu gibi bugün de orta yerde duruyor. Biz, kendi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 3 partinin kapalı kapılar ardında, ne görüştüklerini toplumla paylaşmayan tutumları Anayasa yapım sürecine, anayasa ruhuna uygun değildir" diye konuştu.
HDP'nin dışlandığı Anayasa görüşmelerinin de meşruiyeti olmadığını dile getiren Beştaş, 3 partinin yaptığı Anayasa değişikliği çalışmasının toplumda karşılık bulamayacağını ifade etti.

Kaynak: DİHA
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.