11 Ağustos 2015 Salı 15:13
HDP Zergele katliamı için meclis araştırması istedi

HDP, TSK tarafından vurulan Zergele’de yaşanan katliama iliştin Meclis araştırması açılmasını istedi.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım ile İstanbul Milletvekili Hüda Kaya imzasıyla Meclis Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde "Hava saldırısı ve doğurduğu sonuçlar insan hakları hukukuna aykırıolduğu gibi uluslararası pozitif hukukun da açık ihlalidir. Zira başka bir ülkenin sınırı 150 kilometre aşılarak bir köy bombalanıp sivil bir katliam gerçekleşmiştir" ifadelerine yer verildi.

Gerekçede ayrıca şunlar kaydedildi: “Karanlıkta kalan her insan hakları ihlali yeni ihlallerinde zemin hazırlayıcısı ve habercidir. Bu vesile ile hava saldırısının doğurduğu hukuki sorumluluk silsilesi içerisinde bulunan, talimatı veren, uygulayan ve kamuoyunu yanlış bilgilendiren tüm sorumluların açığa çıkartılması ve kamuoyunun bu konuda doğru bir şekilde bilgilendirilmesi amacıyla bir meclis araştırma komisyonu kurulması elzem olduğuna inanıyor ve bu komisyonun biran evvel kurulmasını talep ediyoruz.”

TSK tarafından bombalanan Zergele'de HDP heyeti incelemede bulunmuş ve sivillerin katledildiğini ortaya koymuştu.
 

Son Güncelleme: 11.08.2015 15:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
kartal 2015-08-11 16:06:51

ulan hergele türkiyedemi zergele. zergeleyi bırak sultanbeyliye bak. pkk biz yaptık diyor sıkıysa kına bakalım. editör yayınlamıyosun yazdıklarımı.

Avatar
hakan1 2015-08-11 19:58:37

oyun cağı sonramı koydunuz bari düz gün yapın

Avatar
OYUNCAK 2015-08-12 08:04:48

oyuncakta sizin gbii dönek kıvırın koçum