HDP'nin kongre tarihi değişti

HDP'nin 2. Büyük Olağan Kongresi, 24 Ocak'ta gerçekleştirilecek

HDP'nin kongre tarihi değişti

HDP'de, tüzük değişikliğinin de yapılması planlanan ve 1 Kasım seçimi nedeniyle ertelenen 2. Büyük Olağan Kongre, 24 Ocak'ta yapılacak.

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen tarafından yapılan açıklamada 16-17 Ocak'ta yapmayı planladığı 2. olağan kongre CHP'nin 35. Olağan Kurultayı ile aynı güne denk geldiği için ileri bir tarihe alındı. Bilgen kongrenin 24 Ocakta yapılacağını söyledi.

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, yaptığı açıklamada, kongrenin 1 Kasım seçimi nedeniyle ertelendiğini hatırlattı.

Seçim sonrası yeniden başlayan kongre sürecinde 2. Olağan Büyük Kongrenin 16-17 Ocak'ta yapılmasının planlandığını bildiren Bilgen, ancak bu tarihin CHP'nin 35. Olağan Kurultayı ile aynı günlere denk gelmesi nedeniyle ileri tarihe alındığı söyledi.

Olağan kongre için 24 Ocak tarihine karar verildiğini ifade eden Bilgen, kongre öncesinde ise 5 Aralık'tan başlayıp ocak ayının ortasına kadar 46 ilde yerel konferans yapılacağını açıkladı.

Konferanslara yerel yöneticilerin de katılacağını dile getiren Bilgen, bu konferanslarda, HDP'nin geleceğinin tartışılacağını, "nasıl bir parti", "nasıl bir siyaset dili", "nasıl bir örgütlenme modeli" gibi ülke ve dünya gündemi hem de bundan sonra "nasıl bir siyaset yürütmek gerektiğine" dair yerel tartışmalar yapılacağını aktardı.

ANKARA'DA MERKEZİ KONFERANS

16-17 Ocak tarihlerinde Ankara'da merkezi konferans gerçekleştirileceğini belirten Bilgen, "Bu konferanstan sonra da parti yönetiminin nasıl şekilleneceği ile ilgili de tartışmalar da netleşmiş olacak.

Tüzük değişikliği talepleri ortaya çıkarsa yine bu konferanslarda bir komisyonoluşturularak kongreye taşınacak" diye konuştu.

Kadınlar ve gençlerin kendi aralarındaki çalışmalarından elde edilen sonuçların da merkezi konferansta ele alınacağını söyleyen Bilgen, "Hem tüzüğe yansıması gereken bir şey çıkarsa hem bir program tadilatı değişikliği talebi ve temsil konusuyla ilgili de farklı bir talep ortaya çıkarsa, bunlar merkezi konferansta somutlaşmış olacak" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2015, 20:17
YORUM EKLE