HDP'nin IŞİD'in Antep örgütlenmesinin araştırılması için verdiği önerge reddedilmişti

IŞİD'in Antep'teki örgütlenmesinin soruşturulması için Haziran ayında HDP tarafından verilen araştırma önergesi Meclis'teki diğer partiler tarafından reddedilmişti

HDP'nin IŞİD'in Antep örgütlenmesinin araştırılması için verdiği önerge reddedilmişti

Antep’te bir düğüne dönük gerçekleştirilen ve 50 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda fail olarak IŞİD’e işaret ediliyor.

Saldırıyla birlikte; uzun bir süredir IŞİD'in aleni bir şekilde örgütlenmesiyle gündeme geldiği Antep’teki yapılanmasının açığa çıkartılması için HDP tarafından verilen araştırma önergesinin reddedilmesi de gündeme geldi.

Örgütün kentteki faaliyetlerinin sık sık gündeme gelmesi ve kentin adının, neredeyse IŞİD ile eşit derecede anılır duruma gelmesiyle bunun tüm boyutlarıyla araştırılmasını isteyen HDP milletvekili Mahmut Toğrul, verdiği araştırma önergesinde örgütün bütün faaliyetlerinin açığa çıkarılması ve gerekli tedbirlerin alınmasını istemişti.

Ancak 29 Haziran'da Meclis Genel Kurulu'na görüşülen önerge kabul edilmemişti.

Araştırma önergesinin görüşüldüğü 29 Haziran Çarşamba günü Genel Kurul'da önergesi üzerine söz alan Toğrul, IŞİD'in kentteki varlığına dikkat çekmiş ve şunları söylemişti:

"Gaziantep öyle bir hâle gelmişti ki değerli arkadaşlar, dünyanın her ülkesinde çeteler rahatlıkla Atatürk Havalimanını kullanarak, Gaziantep Havalimanında ve Gaziantep-Kilis sınır hattını kullanarak karşıya geçmişler, orada savaşmışlar ve tekrar ülkeye dönerek maalesef ülkemizi kan gönlüne çevirmişler. IŞİD'in sözde sınır emiri olan 'Ebubekir' kod adlı İlhami Balı'nın aslında bu sınır geçişlerinin tamamını yönlendirdiği ve tüm irtibat noktalarının bilindiği, şu anda Gaziantep'te yürüyen bir mahkemede, Gaziantep 2. ve 5. ağır ceza mahkemelerinde yürüyen bazı davarlarda bu 'tape'lerin mevcut olduğu anlaşılıyor. Yine, hem Suruç patlamasını yapan hem Ankara Garı meydanının patlama tasarısını çizen Yunus Durmaz'ın da kayıt altında takip edildiği, tüm faaliyetlerinin izlendiği ortaya çıkıyor ama ne hikmetse bu kadar veriye rağmen, bu kadar istihbarata rağmen, bu kadar fiziki ve teknik takibe rağmen bunların kendilerini patlatması ve ülkemizi kan gölüne çevirmesi engellenemiyor."

Toğrul, o günlerde yaşanan Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıya işaret ederek bugün bu araştırma komisyonlarının kurulmaması maalesef önümüzdeki sürecin daha da tehlikeli bir hâl alacağının açık işareti olacağı uyarısı da yapmıştı.

Ancak, Toğrul'un bu uyarılarına rağmen o gün araştırma önergesi yapılan elektronik oylamayla reddedildi.

Kaynak: DİHA
Fotoğraf: Hürriyet

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2016, 22:25
YORUM EKLE