29 Ocak 2015 Perşembe 15:09
HDP: Nihat Kazanhan'ın vurulma anı görüntüleri neden ilk gün kamuoyuyla paylaşılmadı?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre’de 12 yaşındaki Nİhat Kazanhan’ın polis tarafından vurulma anına ait görüntüleri Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sordu.

Sarıyıldız, 28 Ocak’ta bir televizyon kanalında yayınlanan görüntülerde Kazanhan’ın polis tarafından öldürüldüğü anın yer aldığını belirterek “Yayınlanan görüntülerin polisin kullandığı zırhlı araçtan görüntülendiği de açıkça görülmektedir” dedi. Sarıyıldız, Kazanhan'ı öldüren kurşunun niteliğinin ne olduğunu da sorarak, "Bu, devletin toplumsal gösterilerde kullandığı yeni bir silah türü müdür? Söz konusu silah kolluk güçlerinin envanterinde bulunmakta mıdır?" dedi.

Sarıyıldız'ın Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yönelttiği sorular şöyle:

* Nihat Kazanhan dışında polis müdahalesi sonucu öldürülen 2’si çocuk 4 kişinin faillerinin ortaya çıkarılması için herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa soruşturmanın akıbeti nedir? Bu kişilerin vurulma anını da gösteren görüntüler var mıdır?

* Cizre’de sistemli bir öldürme politikası haline gelen çocuk ölümlerinin önüne geçmek, ‘cezasızlık’ zırhlı ile korunan kolluk güçlerine yönelik etkin bir soruşturma yapmayı düşünüyor musunuz?

* Nihat Kazanhan’ı vuran polisin silahından çıkan kurşunun niteliği ve ismi nedir?

* Bu, devletin toplumsal gösterilerde kullandığı yeni bir silah türü müdür? Söz konusu silah kolluk güçlerinin envanterinde bulunmakta mıdır?

Son Güncelleme: 29.01.2015 15:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
ben ali 2015-01-29 15:45:44

Ben bu halk olmaz