HDP'li Aslan: Belediyelerimiz Çin malı korsanlar tarafından işgal edildi

"Bunlar 'milletin yerine de kayyum atayacağım' derlerse şaşırmamak gerekir"

HDP'li Aslan: Belediyelerimiz Çin malı korsanlar tarafından işgal edildi

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kamsamında yayınlanan KHK ile DBP’li belediyelere kayyum atanmasını değerlendirdi.

Aslan, 15 Temmuz'un darbe girişimi olmadığını ifade ederek, "Türkiye'nin şu anda darbeyi yaşadığını" dedi.

Kayyum atamaları ve dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla Kürtlerin seçme ve seçilme hakkının elinden alındığını söyleyen Aslan, "Belediyelerimiz Çin malı korsanlar tarafından işgal edildi. Bunlar 'milletin yerine de kayyum atayacağım' derlerse şaşırmamak gerekir. 28 Şubat döneminde bile Erdoğan görevden alınınca yerine kayyum atamadılar. Bunlar 'milletin yerine de kayyum atayacağım' derlerse şaşırmamak gerekir" dedi.

'1 MİLYON ÖĞRENCİ ÖĞRETMENSİZ OKULA GİDİYOR'

"12 Eylül'de 3 bin 800 öğretmenin açığa alındı. Gerçekleşmediğini söyledikleri 15 Temmuz'dan sonra 40 bin öğretmen görevden alındı" diye konuşan Aslan, eğer darbe girişimi bir lütufsa, bu lütufa uygun davranılması gerektiğini söyledi. Kanun Hükmünde Kararnamelere eleştiriler getiren Aslan, dün Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle görüşme yaptıklarını, hukuksuzlukların bir önce giderilmesini istediklerini aktardı.

Aslan, "Bu gidiş, gidiş değil. 40 bin öğretmen görevden alındı. 60 bin öğretmen açığı vardı, açık 100 bine çıktı. 1 milyon öğrenci öğretmensiz okula gidip geliyor. Velilere ve öğrenciler bu durumdan çok rahatsız" diye konuştu.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2016, 12:26
YORUM EKLE