HDP: Geçici Başbakan ya tutumundan vazgeçmeli ya da görevi bırakmalı

"Saray’dakine başkanlık yolu açılmadı diye ülke kaosa sürükleniyor" denildi

HDP: Geçici Başbakan ya tutumundan vazgeçmeli ya da görevi bırakmalı

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) yayınladığı yazılı açıklamada “AKP tek başına iktidar olamadı, Saray’dakine başkanlık yolu açılmadı diye tüm ülke kaosa sürükleniyor” dedi.  Açıklamada “Çözüm üretmeyen geçici Başbakan ya bu tutumundan bir an önce vazgeçmeli ya da görevi bırakmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

HDP MYK, dün Yalçın Akdoğan’ın, “Oyları HDP aldı, bizden de çözüm bekleniyor” diyerek, çözüm sürecini neden bitirdiklerini açıkça itiraf ettiğini belirterek, Selahattin Demirtaş’ın  grup toplantısında “Madem bize başkanlık yolunu kapattınız, bunun sonucuna da katlanırsınız” diyerek bedel ödetilmeye çalışıldığı sözlerinin Akdoğan tarafından itiraf edilmiş olduğunu savundu.

“Yapılması gereken, çatışma politikasını bir kenara bırakıp, barışçıl çözüm yollarını yeniden devreye koymaktır” diyen HDP MYK açıklamasının tamamı şöyle:

“AKP ÇATIŞMALI SÜRECİ DERİNLEŞTİRMEKTE”

Ne yazık ki, hepimizi derinden, yürekten sarsan, acı kayıplara neden olan çatışma ve şiddet dalgasının her geçen gün tırmandığı bir süreci yaşıyoruz. Bir an önce çatışmaları ve kayıpları durduracak çözüm politikalarının devreye konulması gerekirken, ülkeyi yönetme sorumluluğuyla karşı karşıya bulunanlar kaosu daha da derinleştirecek çatışmacı siyasette ısrar ediyor.

Geçici statüdeki Başbakan’ın görevi, bu çatışmaları ve ölümleri durduracak bir süreci bir an önce acilen başlatmaktır. Parlamentonun görevi tatile çıkmak değil çözüm üretmektir. AKP, parlamentonun işlemesini engelleyerek, çatışmalı süreci derinleştirmektedir.

Çözüm süreci bizzat devleti ve ülkeyi yönetenler tarafından durdurulmuş durumdadır. Her gün can kayıpları yaşanırken, devreye girerek çözüm bulması gereken parlamentoyu AKP ve MHP elbirliğiyle tatile çıkarmıştır. Üstelik Meclis’te AKP ve MHP oylarıyla Suruç katliamının araştırılması için komisyon önerisi reddedilmiş, eller IŞİD vahşetinin üstünün örtülmesi için kaldırılmıştır.

Geçici Başbakan ise çatışmaları, ölümleri bir kenara bırakmış, gece gündüz HDP’ye saldırıyor, hakaret ve tehdit yağdırıyor, hedef gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı makamını temsil etmesi gereken kişi Çin’den HDP’ye saldırıyor, Eş Genel Başkanımıza yönelik en ağır hakaretleri yapıyor. Hem Başbakan, hem Cumhurbaşkanı HDP’den hesap sormaya çalışıyor, bedel ödetmekle tehdit ediyor.

HDP’den hesap soracağını söyleyenlere hatırlatıyoruz: Siz hesap sorma konumunda değil, hesap verme durumunda ve zorunda olanlarsınız. 7 Haziran seçimlerinin intikamını HDP’den almak ve kendilerine yine tek parti iktidarının yolunu açmak için bu çatışmalı ortamı başlatan, düğmeye basan zihniyet tüm bu yaptıklarının hesabını vermek zorundadır.

Dün Yalçın Akdoğan çıkıp, “Oyları HDP aldı, bizden de çözüm bekleniyor” diyerek, çözüm sürecini neden bitirdiklerini açıkça itiraf ederken, Eş Genel Başkanımızın grup toplantısında söylediklerini de doğrulamıştır. “Madem bize başkanlık yolunu kapattınız, bunun sonucuna da katlanırsınız” diyerek bedel ödetilmeye çalışıldığını itiraf etmiştir. Tüm Türkiye kamuoyu bu gerçeği görmelidir. AKP tek başına iktidar olamadı, Saray’dakine başkanlık yolu açılmadı diye tüm ülke kaosa sürükleniyor.

Yapılması gereken, çatışma politikasını bir kenara bırakıp, barışçıl çözüm yollarını yeniden devreye koymaktır. Çözüm sürecinin askıda tutulduğu her bir günün halklarımıza maliyeti çok ağırdır.

“ÜLKEYİ YÖNETENLERİ SORUMLULUĞA ÇAĞIRIYORUZ”

Bir kez daha ülkeyi yönetenleri sorumluluğa çağırıyoruz. HDP, üzerine düşen olumlu rolü her zaman olduğu gibi oynamaya hazırdır. Biz çatışmaların durdurulması için çabalarımızı yoğun bir biçimde sürdürmeye devam edeceğiz. Size savaş yaptırtmayacağız.

Çatışmalı ortamı sonlandıracak, can kayıplarını önleyecek barışçıl politikalar hayata geçirilmeli ve çözüm üretmeyen geçici Başbakan ya bu tutumundan bir an önce vazgeçmeli ya da görevi bırakmalıdır.

Halkların Demokratik Partisi

Merkez Yürütme Kurulu

30 Temmuz 2015

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 17:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
sana savaş yaptırmayacağız
sana savaş yaptırmayacağız - 3 yıl Önce

hdp çatışmaların durması için etkinliğini artırmalıdır.çünkü halkın tek umudu hdpdir.

anton
anton - 3 yıl Önce

ortaligi kana bulayip kendilerine mhp ile pirim yaptik saniyolar.