21 Ocak 2014 Salı 23:48
HDP Eş Başkanları Cumhurbaşkanı ile görüştü

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Sabahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü

HSYK yasa tasarısı ve hasta tutuklular hakkında görüş alışverişinin yapıldığı toplantı sonrası açıklama yapan Eş Genel Başkanı Kürkçü, Cumhurbaşkanı Gül´ün HSYK yasası konusunda anayasal ve demokratik standartların uygulanması gerektiğini ve kendisini Anayasa Mahkemesi yerine koymayacağını söylediğini iletti. Kürkçü, 'Bunun en genel ifadeyle HSYK yasası eğer yürütme ve yasama arasındaki kategorik ayrımı bozuyorsa, Cumhurbaşkanı da kendi yetkisini kullanacağını ima ediyor' dedi.

Sabahat Tuncel ise hasta tutuklular konusunda Cumhurbaşkanı Gül´ün attığı olumlu adımlara destek vereceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adalet Komisyonu'nda görüşülen ve önümüzdeki günlerde Genel Kurul'a gelmesi beklenen HSYK kanunu değişikliği ile ilgili iktidar ve muhalefet partileri liderleri ile bir araya geldi. Gül, son olarak, HDP Eş Genel Başkanları Sabahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü ile Çankaya Köşkü'nde görüştü.

Yaklaşık 40 dakika süren görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Eş Genel Başkanlar, Cumhurbaşkanı Gül ile HSYK yasası ve hasta tutuklular konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

'HSYK ile ilgili hükümetin meclise sevk ettiği yasa tasarısının yol açtığı problemler, yasa tasarısının gerisindeki süreçteki düşüncelerimizi aktardık. Bütün bunları tetikleyen Türkiye´deki demokratik standartların düşüklüğü, çatışmadan barışa bir türlü geçemeyişin yol açtığı düşüncelerimizi aktardık.' diyen HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HSYK yasası konusunda Cumhurbaşkanı´nın yetkisini kullanacağını ifade etti. Kürkçü şöyle devam etti: 'Cumhurbaşkanı Gül, anayasal ve demokratik standartların uygulanmasında ısrarlı olduğunu, kendisini Anayasa Mahkemesi yerine koymayacağını, ancak bu standartları bütün yasalarda arayacağını söyledi. Bunun en genel ifadeyle HSYK yasası eğer yürütme ve yasama arasındaki kategorik ayrımı bozuyorsa Cumhurbaşkanı da kendi yetkisini kullanacağını ima ediyor.'

GÜL'ÜN DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİNE YAKLAŞIMI OLUMLU

HDP Eş Başkanı Sabahat Tuncel ise, Meclis´te bulunan 5´inci parti olarak görüşmelerinin önemli olduğunu söyledi. HDP´nin görüşlerini Cumhurbaşkanı Gül´e aktarma açısından görüşmenin olumlu geçtiğini kaydeden Tuncel, Türkiye´nin demokratikleşmesi, çözüm süreci ve hasta tutuklularla ilgili düşüncelerini paylaştıklarını ifade etti. Tuncel, 'Bu konuda kendisini daha pozitif gördük. Özellikle demokratikleşme sürecinde, Türkiye´nin daha demokratik olması konusundaki yaklaşımı önemli. HDP olarak son yaşanan gelişmelere ilişkin yargı krize ilişkin görüşlerimizi paylaşmış ve önerilerimizi iletmiş olduk. Umuyorum iyi olacaktık' ifadelerini kullandı.

HASTA TUTUKLULAR SÜRECİNİN HIZLANMASI GEREKLİ

Cumhurbaşkanı´nın hasta tutuklular hakkında yapmış olduğu girişimleri de değerlendiren Tuncel, bu konuda atılan olumlu adımları desteklerini kaydetti. Tuncel şöyle devam etti: ' Kendisi bu konunun hassas olduğunu ve cezaevindeki hasta ve yaşlılar açısından direk kendilerinin müdahale edemeyeceğini ve bir prosedür gerektiğini ama bu konuda kendilerinin bir hassasiyetlerinin olduğunu ifade ettiler. Bu pozitif yansıyacaktır. Çünkü hasta tutuklular meselesi çok ciddi bir sorun. Milletvekillerimizin tahliye edildiği gün bir de cenaze çıkmıştı o gün. Bu sürecin bir an önce hızlandırılması gerekir. Bu konuda kendisinin pozitif bir yaklaşımı olduğunu gördük.'

Son Güncelleme: 22.01.2014 18:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.