02 Aralık 2014 Salı 12:37
Haluk Bilginer: Hitler'in seçimle geldiğini unutmayın

Sanatçı Haluk Bilginer, Gezi Parkı eylemleri ile ilgili dikkat çekici yorumlar yaparken; "Türkiye gençliğine dair umudunu kaybetmiş bir yaşlı adam olarak, Gezi'de umutlarım tekrar yeşerdiği için çok mutluyum" dedi.

Haluk Bilginer Ot Dergisi’nden Nurhak Kaya’ya çok konuşulacak açıklamalar yaptı. Bilginer’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“GEZİ’DE UMUTLARIM TEKRAR YEŞERDİĞİ İÇİN ÇOK MUTLUYUM”

Gezi Türkiye Cumhuriyeti’nin milâdıdır. Biz yarın öbür gün öleceğiz, fakat bundan 50 yıl sonra, bundan 75 yıl, 100 yıl sonra Gezi mutlaka anılacaktır. Öncesinde ve sonrasında ne olursa olsun; hiçbir şey hatırlanmaz ama Gezi hatırlanır. Türkiye gençliğine dair umudunu kaybetmiş bir yaşlı adam olarak, Gezi’de umutlarım tekrar yeşerdiği için çok mutluyum.

“YAŞ GÜNÜMÜ GEZİ’DE KUTLADIM”

Ben yaş günümü Gezi’de kutladım. Oradaki çocukların hâli, o dayanışma, o birliktelik; Müslümanlar namaz kılıyor, sosyalistler başlarında nöbet tutuyordu kimse onları rahatsız etmesin diye. Al sana Türkiye’nin geleceği! Bu muhteşem bir şey! Beni heyecanlandıran ve umutlandıran bir şey. Gezi’ye ve Gezi’deki mizaha tanık olduğum için çok mutlu oldum.

SOL SİYASET HİÇBİR ŞEYE DOKUNMUYOR”

Sol siyaset hiçbir şeye dokunmuyor. Çünkü; ezberledikleriyle konuşuyorlar, etraflarına bakmadan, 1800’lü ve 1900’lü yıllarda yazılmış kitaplardan okudukları ve duydukları şeyin gerçekleşebileceğini umuyorlar. Bu iş ezberle olmaz, bunun adı bağnazlıktır.

“KÜÇÜCÜK KIZIMIN VARLIĞI TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLACAKMIŞ…”

Allah aşkına Atatürk milliyetçiliğini tarif edebilecek bir insanoğlu var mı bu dünyada? Atatürk milliyetçiliği nedir? Kimse bilmez. Ama Atatürk milliyetçiliği için insanlar ölüyor bu ülkede, Atatürk milliyetçiliği için darbeler yapıldı geçmişte. Ben hiçbir şey bilmiyorum mesela bu konuda ve birinin beni aydınlatmasını bekliyorum. Anlamı olmayan, ezberlenmiş, hiçbir derinliği olmayan, kimsenin ne anlama geldiğini anlatamayacağı cümlelerle gidiyoruz. Bize altı yaşımızdan beri her sabah, “Varlığım Türk varlığına armağan olsun” diye bağırmayı öğrettiler okulda. Bir gün bile düşünmedik bu söz ne anlama geliyor diye. Benim varlığım neden Türk varlığına armağan oluyor? Anlamıyorum. Benim evladımın, benim küçücük kızımın varlığı Türk varlığına armağan olacakmış ha? Benim kızım, benim altı yaşındaki meleğim: “Varlığım Türk varlığına armağan olsun” diye bağıracak ha?

“Allah korusun” diye bağırıyorum arkasından, beklerken her seferinde okuldan çıkmasını. Ve gün geliyor; “Andımız yasaklansın” diye bir kanun çıktığında önce solcular itiraz ediyor; çünkü AKP istedi ya böyle bir şeyi. Koca koca insanlar meydanlara çıkıp Andımız’ı okudular. Anlamını bile bilmedikleri bir şeyi, altı yaşından beri bağırdıkları bir şeyi yeniden bağırdılar.

“KAFAMI DUVARLARA VURMAK İSTİYORUM”

Türk olsun, Kürt olsun fark etmiyor; 20 yaşındaki delikanlılar yaşamadan ölüyor ve bir anne çıkıp da, “Vatan sağ olsun, bir çocuğum daha olursa onu da gönderirim.” dediği zaman kafamı duvarlara vurmak istiyorum. Bir anne bu cümleyi kuramaz ya da biz sadece öyle diyenleri izliyoruz, sadece onlar gösteriliyor bizlere. Geçtiğimiz yıllarda bir annenin evlatları ölmüştü Güneydoğu’da. Anne dedi ki: “Benim oğlum şehit filan değil! Ne idüğü belirsiz bir cinayete kurban gitti.” O kadının sözlerini de sansürlediler zaten, bir daha da görülmedi.

“HİTLER’İN SEÇİMLE GELDİĞİNİ HİÇ KİMSE UNUTMASIN”

Biz halen daha demokrasiden bahsedelim. Ne demokrasisi yahu? 91 yıldır Türkiye’de hiçbir zaman demokrasi olmadı. Hitler’in seçimle geldiğini de hiç kimse unutmasın. (Radikal)

Son Güncelleme: 02.12.2014 12:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
tija roşta 2014-12-02 13:53:52

...evet çok doğru hitler seçimle geldiler .türküyeyi yönetenlerinde 91 yildir hitler gibi davranmaktan vaz geçemiyorlar.dinin bitmesi gereklidir.tüm dünyada dinler bitmelidir.o cennet kelimesi yüzünden halkların toplumların bağzı kesimleri sırf o yüzden sağlıklı düşünemiyorlar.

Avatar
huriye dastan 2014-12-08 02:10:23

Mukemelsininiz tebrikler.