Gültan Kışanak'a 'örgüt üyesi' suçlamasıyla 10 yıl hapis istemi

Gültan Kışanak hakkında PKK üyesi olduğu suçlamasıyla hazırlanan iddianame kabul edildi

Gültan Kışanak'a 'örgüt üyesi' suçlamasıyla 10 yıl hapis istemi

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak hakkında PKK/KCK üyesi olduğu suçlamasıyla hazırlanan iddianame, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Kışanak hakkında 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Kayapınar ilçesindeki bir evde ele geçirilen bir doküman delil olarak ileri sürülerek, Kışanak’ın PKK/KCK’nin Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nde aktif görev aldığı iddia edildi.

İddianamede, Sur eski belediye başkanı Abdullah Demirbaş’ın evinde ele geçirildiği öne sürülen bir harddiskin de incelendiği ifade edilerek, KCK/TM yapılanmasının Türkiye sorumlusu Sabri Ok’un, KCK Sözcüsü Ali Oruç, Kışanak ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın görev talimatı içeren mektup gönderdiğinin belirlendiği iddia edildi.

Kışanak’ın, PKK/KCK güdümünde yayın yapan kanal, internet siteleri ve örgüt çağrıları doğrultusunda örgütçe önem atfedilen günlerde eylem ve organizasyonlara siyasi faaliyet görünümü altında katıldığının belirlendiği ifade edilen iddianamede, Kışanak hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

Gültan Kışanak’a kısa süre önce aynı mahkemede ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. 

İddianamede Kışanak hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’tan, 10 yıla kadar hapis cezası istenmişti. (İMC)

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2015, 14:52
YORUM EKLE