Figen Yüksekdağ: Onların yolu Yenikapı'da biter

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, “Onların yolu Yenikapı'da biter ama bizim yolumuz her daim devam eder” dedi

Figen Yüksekdağ: Onların yolu Yenikapı'da biter

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, yeni bir milliyetçi mutabakat kurulduğunu söyledi ve ekledi: “Kürt halkının içinde olmadığı her mutabakat olduğu gibi bu mutabakat da yıkılacak. Onların yolu Yenikapı da biter ama bizim yolumuz her daim devam eder.”

Yüksekdağ, Mersin’de Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu'nda yapılan toplantıda parti temsilcileri ile bir araya geldi.

Yüksekdağ’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"BİZE HAZIRLADIKLARI KAFESLERE GİRMEYİ KABUL ETMEDİK"

"Bize hazırladıkları kafeslere girmeyi kabul etmedik, etmeyeceğiz. Bize dayatılan esarete karşı özgürlük diyeceğiz. Halkın iradesi dedik, diyeceğiz. Karşınızdaki siyasi anlayış ve siyasi statüko bu mücadelemizi boşa çıkarmaya çalışmaktadır. Bizleri bu siyaset sahnesinden silmek istiyorlar. Çünkü onlar korkuyorlar. Onlar halkların kendi kendisini yönetmesinden korkuyorlar. HDP onlara bir yıl önce bu korkuyu yaşattı.

"15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki bu siyasi iktidar kendi yarattığı FETÖ ve paralel yapılanmasına karşı darbe karşıtı demokrasi savunucusu gibi hareket ediyor. Ama biz biliyoruz. Düne kadar ortaklık yaptıkları ile araları bozulunca ortalığı darbe ve savaşa bırakanlar bugün kendisini demokrasinin tek savunucusu gibi görüyorlar. 'Biz gelmesek kaos gelir' diyenler darbe getirdiler bu ülkeye.

"7 HAZİRAN'DA YAPILAN DARBEDİR"

“Ama bu darbe yeni değil. 7 Haziran'da halkımıza karşı, Kürt Özgürlük Mücadelesi ile yapılan müzakere sürecine karşı yapılan darbedir. PKK Lideri Sayın Abdullah Öcalan'a 5 Nisan tarihinden bu yana dayatılan tecritle hayata geçirilen darbedir. Sayın Abdullah Öcalan bu günün geleceğini çok net gördü ve yıllar önce uyardı hepimizi ve mevcut siyasi iktidarı. Dinlemiş olsalardı böyle bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalmayacaktı Türkiye halkları.

"OHAL ile hiçbir siyasi sorunu çözemedikleri gibi çözemezler. Çünkü halkın özgürlük talepleri savaşılacak değil barışılacak taleplerdir. Bir halka karşı bir yıl önce savaş açtılar. Ve zamanla birbiri ile savaşan yapılar haline dönüştüler. Kürt halkına savaş ilan eden kendi içinde de barış nedir bilemez.

"MİLLİYETÇİ BİR İTTİFAK KURMAYA ÇALIŞIYORLAR"

"İktidarın Kürtlere karşı oluşturduğu ittifak bir yıl sonra kendisine darbe olarak döndü. Darbenin ardından darbeye karşı yine Kürtlere karşı milliyetçi bir ittifak kurmaya çalışıyorlar. Böyle bir süreçte bir mutabakat kurdular ve üçü bir araya geldiler. Dördüncünün etrafında bir araya geldiler. Yeni bir milliyetçi mutabakat kuruyorlar. Ama o da yıkılacak. Yenikapı'da hazırladıkları şovla günü kurtarmaya çalışıyorlar. Ama çok sürmeyecek ve bu mutabakat da yıkılacak.

ONLARIN YOLU YENİKAPI'DA BİTER”

"'HDP'yi dışarıda bıraktık. HDP haricinde' diyorlar. HDP hiçbir zaman sizin içinizde olmayacak ki. O yüzden 3 parti ile bir araya gelip yeni mutabakatlarını kutluyorlar. Ama biliyorlar ki Kürt halkının içinde olmadığı her mutabakat olduğu gibi bu mutabakat da yıkılacak. Daha fazla ayakta duramayacak. Onların yolu Yenikapı'da biter ama bizim yolumuz her daim devam eder.”

Bugün Yenikapı’da gerçekleşen mitinge HDP eş genel başkanlarının dışında Meclis’teki tüm parti liderleri davet edilmişti.

Kaynak: DİHA - Bianet

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 12:45
YORUM EKLE