24 Eylül 2015 Perşembe 09:29
Erdoğan: PYD ve YPG terör örgütüdür

Bayram namazı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin ''PYD'yi terör örgütü olarak görmüyoruz'' açıklamasına ''PYD ve YPG terör örgütüdür bize göre. ABD bedel ödemiyor. Bedel ödeyen biziz'' yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bayram namazını Emirgan Camii'nde kıldı.

Bayram namazı çıkışı açıklama yapan Erdoğan, şunları söyledi:

"Tüm İslam dünyasının kurban bayramını tebrik ediyorum. Her bayram bir diriliştir. Bu Kurban Bayramı'na çok sıkıntılı bir süreçte girmiş bulunuyoruz. Bu sıkıntılı sürecin ardından da malum 1 Kasım'da Türkiye bir genel seçim yaşayacak. Bu bir tekrar seçimdir, bir erken seçimdir ve bu seçimde milletimiz ferasetini ortaya koymak suretiyle inşallah bu sıkıntıları aşacak, güven ve istikrarı sağlayacak bir adımın kararını verir diye düşünüyorum ve milletimin tekrar bu dini bayramını, Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum."

"ESAD BUTİK SURİYE KURMAK İSTİYOR"

"Rusya'nın tabii İran'la birlikte Suriye'ye vermiş olduğu destekler artık zaten gizli değil. Bunu kendileri de ifade ediyorlar. Temenni ederiz ki Rusya, bu süreçte dün yaptığımız görüşmelerin gereğini bir dayanışma içerisinde yerine getirmek suretiyle, ben dün kendilerine de ifade ettim, Esed burada bir butik Suriye kurmak istiyor. Butik Suriye, Şam'dan başlayıp Hama, Humus ve Lazkiye'yi kapsayan ki bu da Suriye'nin yüzde 15'ine tekabül eden bir bölgedir. Bu bölgede kendine ait, arkasında belli egemen güçlerin hakim olduğu, destek verdiği bir devlet kurabilmek, bu da tabii Akdeniz'e açılan bir yapı olması hasebiyle böyle bir yapıyı kurmak, derdi bu."

"GÜVENLİ BÖLGEYİ ÖZELLİKLE İSTİYORUZ"

"Biz Suriye'de toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Suriye halkının terör örgütlerinden arındırılmış bir yapıya kavuşmasını arzu ediyoruz. Ama burada şöyle bir adım bizim en önemli talebimizdir. O da bir güvenli bölgeyi özellikle istiyoruz. Güvenli bölgedeki hedefimiz nedir? Türkiye'de şu anda 2 milyona yaklaşan bir Suriyeli mülteci var. Bu insanların ülkelerine dönme talebi var. Dolayısıyla Türkiye sınırında Suriye tarafında onlar için oluşturulacak bir güvenli bölgede, bunu birçok dost ülkelerle de konuştuk, oraya onların dönmesi, bir yerleşim planıyla oraya yerleştirilmesi, inanıyorum ki bölgede çok daha farklı bir havanın oluşmasına da vesile olacaktır. Bunları da dün yine aynı şekilde Sayın Putin ile paylaştık.

Edirne konusunu Valimizle de görüştük. Farklı ülkelerin yaptığı zulmü de yapmak istemiyoruz. İnsani bir yaklaşım içinde değerlendirmek suretiyle ya kendi ülkelerine geri döndermek ya da belli bir süre buralarda misafir etme gibi bir adım atmış bulunmaktayız."

CİZRE'DE SEÇİM SANDIKLARININ BİRLEŞTİRİLMESİ

"Seçim güvenliğini sağlamaya yönelik bir adımdır. Farklı il ve ilçelerden de gelebilir."

ABD'NİN PYD AÇIKLAMASI

PYD ve YPG bunların hepsi terör örgütüdür, bize göre. Amerika, bu işte şu anda bedel ödemiyor, bedel ödeyen biziz ve PYD'nin yaptıklarını da YPG'nin yaptıklarını da bilen de biziz. Dolayısıyla bu yanlış bakışı, yanlış değerlendirmeyi herhalde tekrar değerlendireceklerdir diye düşünüyorum. Biz, DAİŞ'i de terör örgütü olarak görüyoruz, PYD'yi ve onun yanındaki bu tür kuruluşları, PKK yine aynı şekilde...

AB de PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmiştir. Biz terör örgütlerinin elinde onların silahını görünce rahatsız oluyoruz .Sanıyorum sayın Başbakan ABD'de ortaklarla görüşmeleri olacak.

Son Güncelleme: 24.09.2015 09:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Cemşit 2015-09-24 10:28:26

Cemşit: Tayip erdoğan; Tc devleti; Akp ; Mhp terör örgütleridir.

Avatar
DEVRAN 2015-09-24 12:41:38

Senin gibi birinin kürt halkının bayramını başka türlü kutlaması beklenemez sen ve sizde bizim için öylesiniz

Avatar
dimitri 2015-09-24 13:22:44

türkiyede ve kürdistanda milyonlarca insan ypg'yi kahraman olarak koruyucu olarak görüyo bilinsin

Avatar
Barış 2015-09-24 14:26:46

PYD VE YPG terör örgütüyse bende teröristim. Biz teröristler en azından çalmıyoruz, halkın hakkını yemiyoruz, ezilenin yanındayız, katil değiliz ve ırkçı faşist değiliz.

Avatar
Eşit kardeşlik 2015-09-27 01:49:05

Bence en büyük diktatör ve terörist sen ve yandaşlarındır.