Erdoğan: Polis yarın da orada olacak

Başbakan Gezi Parkı protestolarına ilişkin konuştu...

Erdoğan: Polis yarın da orada olacak

Başbakan Recep Tayip Erdoğan Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Kurulu'nda konuştu.

Konuşmadan satır başları şöyle:

'MUHALEFET DE İKTİDAR KADAR KALİTELİ OLMAK ZORUNDA'

"Sistem içinde en az iktidar kadar muhalefet de güçlü, kaliteli, seviyeli olmak zorundadır. En az iktidar kadar çalışmak, proje üretmek durumundadır. Muhalefet iktidarın seviyesine ulaşamazsa, yanına yaklaşamazsa aşırı uçların eline geçer. İktidar nasıl boşluk kabul etmezse muhalefet de boşluk kabul etmez. Ama biz çok büyük boşluk yaşıyoruz. Seçmen oy verdiği partinin kaliteli, seviyeli yönetim istiyor. Toplumda çok ciddi tahrikler yapıldığını görüyoruz."

'ÇOĞUNLUĞUN AZINLIĞA DAYATMA YAPMASINI KABUL ETMEYİZ'

76 milyonun tamamına hatırlatmak istiyorum. Türkiye parlamenter sistemin tıkır tıkır işlediği bir ülkedir. Çoğunluğun oyunu alarak iktidara gelen hükümetin dilediğini yapabileceğini iddia etmiyorum. Çoğunluğun azınlığa dayatma yapmasını bugüne kadar kabul etmedik. Bundan sonra da kabul etmeyiz. Türkiye’nin tarihinde çoğunluğun sesine kulak verilmemiştir.

Bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam olarak görülmüştür çoğunluk.

'DEMOKRATİK TEPKİ SANDIKTA KONULUR'

Hükümetin uygulamalarıyla meselesi olanlar hukuk yoluyla şikayetlerini dile getirirler. Sandıkta demokratik tepkiler ortaya konulur. Bu işin ölçüsü sandıktır. Sandık dışında netice arayanlar anti demokratik uygulamaların peşindedir. Menderes neden idam edildi? Gerekçesi neydi? Aynı şeyi 12 Eylül’de de yaşamadık mı? Bu ülkede herkesin görüşlerini ifade etme hakkı vardır.

Hukuk çerçevesinde eylem yapma, düşüncelerini söyleme hakkı vardır. Hukuk dışı eylem yapma, yoldan geçenlere zarar verme hakkı yoktur. Ağaçlar kesiliyor. Türkiye’de gerilimi artırmaya hiç hakkı yoktur. Politika üretemeyen muhalefetin illegal örgütlerle nasıl görev aldığı defalarca gördük. Herkese sesleniyorum. Oynanan oyunu herkesin görmesini istiyorum.

Gezi Parkı'yla ilgili bazı eylemler yapılıyor gerekçe ne? Ağaçlar kesiliyor, Topçu Kışlası yeniden yapılacak, AVM yapılacak. Taksim’de Gezi Parkı'nda yapılan çalışmanın Topçu Kışlası'yla ilgisi yoktur. Topçu Kışlası'nı yapacağız, gökten inme bir proje değil.

'OLAY İDEOLOJİK'

Biz kışla projesini gördüğümüzde Taksim’e çok zenginlik katacağını düşündük. Ama burada olay ne Divan Oteli tarafındaki Asker Ocağı Caddesi. Sökülen 5-10 ağaç meselesi değildir.

Olay Gezi Parkı'ndan çıkarılarak ideolojiktir. Nedir bu ideoloji. Acaba biz İBB’yi alabilir miyiz?

'POLİS BURADA YARIN DA OLACAK. TAKSİM AŞIRI UÇLARIN YAŞADIĞI BÖLGE OLAMAZ'

Polis orada dün de vardı, bugün de var yarın da olacak. Taksim Meydanı aşırı uçların yaşadığı bir bölge olamaz. Yarın öbür gün bir şey olsa vatandaş 'can güvenliğim ne oldu' diyecek.

Bu AK Partiyle başlayan bir süreç değildir ki. Polis her zaman vardı.

'BİBER GAZI KULLANIMINDA YANLIŞLIK VAR'

Güvenlik güçlerimizin biber gazı kullanımındaki yanlışlığı inceleniyor. Burada yanlış var. Ama yeri geldiğinde onun da kullanılması gerekir, onu da göreceğiz.

'NASİHAT EDEN ÜLKELER ÖNCE KENDİLERİNE BAKSIN'

Dünyanın her yerinde bu uygulama yapılıyor. Bize nasihat edenler önce kendi ülkelerine baksınlar. Ama olay aşırılağa kaçılınca buna biz de karşıyız. Burada bir aşırılık mevcut.

Bakanlığımız görüntüleri inceliyor, gerekli çalışmalar yapılıyor. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2013, 17:04
YORUM EKLE