Erdoğan ısrarcı: İran'a gideriz veya gitmeyiz, bunun kararını biz veririz

Erdoğan, İran'ın, 'Tahran'a gelme' açıklamasına yanıt verdi

Erdoğan ısrarcı: İran'a gideriz veya gitmeyiz, bunun kararını biz veririz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya'ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı. Erdoğan, İran'ın, "Tahran'a gelmesin" sözlerine karşılık, "Gideriz veya gitmeyiz bunun kararını verecek olan da biziz," yanıtını verdi.

Erdoğan, İran ziyaretine ilişkin olarak, "Gideriz veya gitmeyiz bunun kararını verecek olan da biziz. Şu anda biz programımızı aynen koruyoruz ama Yemen'i de izliyoruz. Yemen'deki gelişmeler bizim için çok çok önemli, her türlü kararı vermemizi gerektirecek adımlar olabilir ama şu anda programımızda herhangi bir değişiklik söz konusu değil" dedi.

Erdoğan'ın devamla şunları söyledi:

''Yemen konusu ile alakalı yaptığımız açıklama biliyorsunuz Yemen'in toprak bütünlüğüne ait saygımız sebebiyle bu toprak bütünlüğünün korunması, gerek içeride gerekse dışarıda yapılan bu müdahalelerin doğru olmadığı hususundadır. Dolayısıyla bu müdahaleleri yapanların Yemen'den çekilmesi gerektiğini ısrarla ifade ettik. Şimdi bu konuyla ilgili olarak tabii İran'dan iki farklı ses çıktı. Birincisi parlamentoda bir komisyon başkan yardımcısı veya herhangi birisini, bilemiyorum, ki bunlar benim muhatabım değil. Kaldı ki bizim ziyaretlerimizi de o tür kişiler belirleyecek değil."

İRAN NE DEMİŞTİ?

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanvekili Mansur Hakikatpur, Erdoğan'ın açıklamaları sonrası, "Erdoğan’ın İran karşıtı sözlerinin ardından Tahran’a yapacağı ziyaretin her hangi bir getirisi olmayacak bu yüzden bu sefer ertelenmeli," demişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2015, 10:36
YORUM EKLE