Erdoğan: Hesabı yargıda soracağız,sandıkta soracağız

AKP'nin Ankara mitingi başladı...

Erdoğan: Hesabı yargıda soracağız,sandıkta soracağız

AK Parti'nin "Büyük Oyunu Bozmaya Hadi Tarih Yazmaya" sloganıyla düzenlendiği miting başladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın konuştuğu miting için sabah erken saatlerden itibaren partililer Sincan Pazar yerinde toplanmaya başladı.

Partilileri selamlayan Başbakan Erdoğan konuşmasına meydanı ve partilileri selamlayarak başladı.

"Bu manzarada yakıp yıkmak yok, bu manzarada gönül insanları var" diye sözlerine başlayan Erdoğan, Türkiye'nin gerçek görüntüsünü bu olduğunu belirtti.

"Ankara'da öyle bir haykıralım ki 80 vilayet sesimizi duysun" diyerek meydana seslenen Başbakan, "Bir miyiz Ankara? Diri miyiz Ankara? Hep beraber miyiz" diye sordu. 

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: 

"Mesele bu kardeşliği anlamak bir ve beraber olmak. Allah bize böyle bir millet ve kardeşlik nasip etti. Şükürler olsun. Hiç endişeniz olmasın biz bu yola kefenimizle çıktık. Bu millet hükümetine sahip çıkıyor.

Siz oynanan oyunları gördünüz. Siz yapılan saldırıların hedefini anladınız. Bugün bu meydanda bunun için varsınız."

Sincan'dan neden başladıklarını anlatırken "Biz birilerini el uzattık fakat birileri bize yumruk uzattı. yumruk uzatanla tokalaşılabilir mi?" diye konuşan Başbakan toplantının amacının yerel seçimler için bir başlangıç olduğunu vurguladı.

Erdoğan Gezi Parkı olaylarını ise şöyle eleştirdi:

"Bizim millet olarak öyle direniş tarzımız var ki tüm oyunları bozar ve alt üst ederiz. Biz duada yakış ederek direniriz. Ama onlar bunu anlamaz. Biz 27 Mayıs'ın karanlığını böyle bir direniş ile aştık. Biz 28 Şubat'ın karanlığını böyle bozduk. Birileri gibi sokaklara dökülerek değil, molotof kokteyli ile değil, sabahlara kadar korna çalarak ya da tencere tava çalarak göstermedik. 

Beni ziyarete gelenlere söyledim Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünden okudum. Düzeni bozma gayreti içinde olanlara çapulcu denir. Ayrıca kamu düzenini bozmaya çalışmak suçtur."

Olaylarla ilgili dış yardım vurgusu yapan Başbakan Erdoğan, buna dair delilleri ayrıca açıklayacağını belirtti: "Bu ihanet şebekesini milletimize tanıtacağız."

Polise el uzatıldığını ancak sabrettiklerini dile getiren Erdoğan sözlerini şöyle devam ettirdi: "Başörtülü kızlarımıza el uzatıldı sabrettik, sabrediyoruz. Okullara sokmadılar, üniversitelere sokmadılar, eğitim-öğretim özgürlüğünü ellerinden aldılar ama onlar sabrettiler. Camilerimize ayakkabılarıyla girdiler, camilerimizde içki içtiler sabrettik, sabrediyoruz. Duvarlara hakaretler yazdılar, sabahlara kadar azgınca küfrettiler, şahsım da dahil olmak üzere hep küfrettiler, ama sabrettik. Niye Çünkü biliyoruz ki kem söz sahibinindir. Bunun hesabını yargıda soracağız. 8 ay sonra milletin önüne sandık gelince işte orada hesabı soracağız."

'HEPSİNİN HESABINI SORACAĞIZ'
"Bunların çoğu Gezi Parkı dedi ama çoğu yerini bilmez. Biz oradaki saf, temiz kardeşlerimi kabulleniyorum" diye söz başlayan Erdoğan şöyle konuştu: "Ama anlamıyorum. Ne ihale var, ne de atılan adım var. Genç kardeşlerimin hislerine sayfı duyduğumu ifade ettim. Ama iş çevre duyarlılığının çok ötesine gitti. Uluslararası medya her türlü ikiyüzlülüğü sergiledi. Kimi siyasetçiler eylemcilere para vererek sokakta polise küfrederek, bir mezhep çatışması çıkarmak için her türlü şeyi yaptılar. Sosyal medyada yalan haber yaymak için her türlü provokasyonu yaptılar. çadırların için milletin adap ve ananelerine yakışmayan ne manzalar yaşandı. Ama biz sesimizi çıkarmadık."

Bunların hepsinin hesabını soracaklarını söyleyen Erdoğan, sandıkta yine başaracaklarını belirtti.

MİTİNGİN ZAMANLAMASI

Mitingin zamanlaması Gezi Parkı olayları nedeniyle dikkati çekti. Ancak parti yönetimi ısrarla bir tanesi de yarın İstanbul'da yapılacak bu toplantıların Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olmadığını ve yerel seçim kampanyasının ilk mitingi olduğunu öne sürüyor.

Dikkati çeken başka bir aykrıntı ise Sincan'da toplanan kalabalığın taşıdığı ve partinin hazırlattığı pankartların neredeyse tamamındaki mesajların Gezi Parkı olaylarına yönelik olduğu. (ntvmsnbc)
Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2013, 15:04
YORUM EKLE