Erdoğan: Gevşemek yok, bu hafta çok önemli, meydanlarda kalın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih’te darbe girişimi esnasında hayatını kaybedenlerin cenaze namazında konuştu

Erdoğan: Gevşemek yok, bu hafta çok önemli, meydanlarda kalın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişimi protestoları esnasında hayatını kaybedenler için Fatih Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine katıldı.

Burada konuşan Erdoğan, “Şu an itibarıyla 161 şehidimiz var” dedi, atılan “İdam isteriz” sloganları üzerine ise “Demokrasilerde halkın talebi bir kenara konulamaz” dedi.

Yazılı olarak ABD’den Fethullah Gülen’in iadesinin talep edileceğini ifade eden Erdoğan, “Gevşemek yok. Bu hafta çok önemlidir. Aynı şekilde meydanlardan ayrılmayacağız. Bu iş 12 saatlik bir operasyon değildir. Kararlı bir şekilde devam edeceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şöyle:

"Ülkemizin birliğine, beraberliğine, milletimizin bütünlüğüne, kardeşliğine tahammül edemeyenlerin, üst akıllardan aldıkları talimatla ne yazık ki devletimizi ele geçirme hareketi 15 Temmuz'da fiilen silahlı eyleme dönüşmüştür."

"Silahlı eyleme dönüştüğü zaman sadece milletimize yaptığımız bir çağrıyla, yaptığımız davete ülkemizin dört bir yanından tüm vatandaşlarımın icabet etmesi, meydanları gümbür gümbür doldurması ve hiçbir şeye, 'onların tankla topu varsa, bizim de imanımız vardır' diyerek karşılarında durdular. Şu an itibarıyla 161 şehidimiz var."

"Demokrasilerde halkın talebi bir kenara konulamaz. Bu sizlerin bir hakkıdır. Bu hak özellikle anayasal olarak gerekli olan mercilerde değerlendirilmesi yapılır ve kararı da verilir. Biz bugüne kadar hep duygusallıkları geri attık. Kararlarımızı da verirken bin düşündük bir verdik. Şimdi de aynı şekilde bizler gayet olumlu şekilde bu adımı atarız."

"Bizler intikamcı değiliz. En büyük intikam sahibi Azizul intikam olan Allah'tır. Bu bakımdan sloganik değil attığımız her adımı düşünerek, ilimle, akılla, tecrübeyle birlikte atmamız lazım. İşte bunun neticesidir ki bu Fetullahçı Terör Örgütü'nün attığı adım karşılığını bulmuştur. Nasıl buldu karşılığını, milletle buldu, milli iradeyle buldu. En güzel cevabı benim aziz milletim verdi."

"Devletin tüm kurumlarında bu virüsleri temizleme dönemi devam edecektir. Çünkü bu vücut metastaz yaptı. Maalesef kanser virüsü gibi bu devletin her yerini sardı. Dolayısıyla biz bunları biliyorduk ve ilgili olan bütün mercilere de bunu söyledik, söylüyoruz."

"Bu ülkede bildiğiniz gibi yasama organı vardır, yürütme vardır, yargı vardır. Bunlar bu organları bile çatıştırmaya kalkıştılar ama başaramadılar. Netice ne oldu  Bakınız şu anda dün itibarıyla yargıyı eline geçirmiş olan bu örgüt şimdi teker teker dökülüyor ve şu anda da yargı bunlardan binlercesini gözaltına almış durumda, açığa almış durumda. Bakınız HSYK üyelerinden tutunuz Anayasa Mahkemesi üyelerine varıncaya kadar, birincil mahkemede olanlara varıncaya kadar şu anda açığa alınıyorlar, gözaltına alınıyorlar ve tutuklanıyorlar. Bu neydi, bu olması gerekendi fakat yeterli mi değil.

“Silahlı Kuvvetlerimizi perişan eden bu örgüt, şimdi onlar da tutuklanmaya başladı. Devletin tüm kurumlarında bu virüslerin temizlenmesi dönemi devam edecektir. Bu vucüt metastas yaptı. Kanser gibi bu devletin her yerini sardı. Biz bunları biliyor, yetkili mercileri söylüyorduk. Her olayda hayır vardır kelamıyla farklı bir noktaya geldi. İnlerine girecekler diyorduk, tam manasıyla inlerine girdik.

“Yazılı olarak ABD’den talep edeceğiz. Tavırlarını da ayrıca göreceğiz. Bu darbeciler bu Fethullahçı Terör Örgütünün üyeleridir.

“Gevşemek yok. Bu hafta çok önemlidir. Aynı şekilde meydanlardan ayrılmayacağız. Bu iş 12 saatlik bir operasyon değildir. Kararlı bir şekilde devam edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2016, 11:45
YORUM EKLE