Erdoğan'dan Yenikapı'da 'idam' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İdam 1984'e kadar vardı. Millet böyle bir kararı veriyorsa, siyasi partiler de bu karara uyacaktır. Meclis'ten gelen böyle bir kararı peşinen ifade ediyorum, onarım" dedi

Erdoğan'dan Yenikapı'da 'idam' açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Yenikapı'da düzenlenen ''Demokrasi ve Şehitler Mitingi''nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NTV'de yer alan haberde özetle şu ifadeleri kullandı:

15 Temmuz gecesi ülkesini canı pahasına Fethullahçı terör örgütüne teslim etmeyen aziz milletim sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. 15 Temmuz gecesi sokaklara inerek namluların tankların helikopterlerin uçakların karşısına dikilme cesareti gösteren kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.

'15 TEMMUZ'DA 172 SİVİL, 63 POLİS, 5 ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ'

“Bu kardeşlerimizden 172'si sivil, 63'ü polis, 5'i asker olmak üzere 240 şehadet makamına ulaştılar. Kendilerine Allah'tan rahmet diliyorum. O gece adeta ölümü öldürerek sokakları meydanları dolduran vatandaşlarımız içinden şehitlik ve gazilik şerefine nail olanlar isimlerini tarihe altın harflerle yazdırdılar. Bu her zaman elde edilebilecek bir ayrıcalık değildir.

“15 Temmuz gecesi sokakları dolduran kardeşlerimizin demokrasimizin ve özgürlüğümüzün korunmasında payı vardır. 79 milyon olarak hepimizin gazası mübarek olsun. Darbe girişimine maruz kalan her şehrimizin gazası mübarek olsun. Tüm farklılıklarını bir kenara bırakarak dünyayı kendine hayran bırakan tüm vatandaşlarımızın gazası mübarek olsun.

ASKERİ SOBATAJ

“Bu millet başka bir millet. Türk milleti bin yıl önce Malazgirt'te hangi inançla Anadolu'nun kapısını açmışsa 15 Temmuz'da aynı inançla darbecilerin karşısına dikilmiştir. Çanakkale'de nasıl kanımızın son damlasına kadar mücadele etmişse 15 Temmuz'da aynı inançla mücadele ettik. 15 Temmuz dostlarımıza bu ülkenin sadece siyasi ekonomik diplomatik saldırılara değil aynı zamanda askeri sobatajlara karşı da güçlü olduğunu göstermiştir.

'YOLUMUZA DAYANIŞMA İÇERİSİNDE GEÇECEĞİZ'

“Aynı gece Türkiye'nin yerle yeksan olması için ellerini ovuşturarak bekleyen düşmanlar ertesi gün işlerinin zor olduğunu görerek uyandılar. Her meşrepten insanımızla verdiğimiz şu görüntü var ya, bu görüntü ülkemizin düşmanlarını 16 Temmuz sabahı kadar üzmüş ve kahretmiştir. Bu manzara Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşacağının ilanıdır.

“Bu manzara birliğin beraberliğin kardeşliğin sadece temenni değil slogan değil bir hakikat olabileceğinin ilanı ve ispatıdır. Yolumuza dayanışma içerisinde geçeceğiz. Birbirimizi makam mevki için değil, para pul için değil sadece Allah için seveceğiz.

"MİLLETİMİZ ESARET VE ZİLLET KABUL ETMEZ"

“Gazi Mustafa Kemal 1920 yılında İstanbul ve İzmir başta olmak üzere ülkenin büyük bir bölümünün işgal atlında olduğu dönemde "Milletimiz esaret ve zillet kabul etmez" diyordu. Şimdi burada bir kez daha soruyorum, Gazi'den 96 yıl sonra aynı soruyu soruyorum, ey millet sen esaret ve zillet kabul eder misin? Mesele bu?

İDAM CEZASI

“Sizler idam kararı talebinde bulunduğunuza göre bunun kararını verecek merci TBMM'dir. Onamak ise Meclis'ten gelen böyle bir kararı peşinen ifade ediyorum, onarım.

“Biz Avrupa'da şurada burada idam yokmuş, Amerika'da, Japonya'da Çin'de dünyanın büyük bir çoğunluğunda var. Burada 84'e kadar vardı, sonra kaldırıldı. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin ise öyle zannediyorum ki siyasi partiler de bu karara uyacaktır.

'FETÖ BİR ŞEYİ HESAP EDEMEDİ'

“Sizler göğsünüzü siper ettiniz, tankların altına yattınız. Bir gazimiz tankların iki paletinin arasına kendisini atıyor, birincisinden kurtuluyor, ikinci tank geçerken kolu yaralanıyor. Kendisini telefonla aradığımda beni bırakın siz nasıl diyorsunuz.

“Bu FETÖ birçok sinsilikleri hesap etti ama bir şeyi hesap edemedi. Bu milletin inancını, dirayetini hesaba katamadı. Bu akşam buradan bir hitabım var. Hükümet askeri liselerin kapatılmasına yönelik bir açıklama yaptı. bazı eski askerler yanlış olduğunu söylediler. Oradan yetiştirilmiş olan tek tip FETÖ'cular bu olayı yaptılar. Harp okullarımız duracak, bu ülkenin liselerinden yetişenler buraya girecekler. tep tip neden olsun?

'15 TEMMUZ'U İYİ ANALİZ ETMELİYİZ'

“Ölmeye var mıyız, yol almaya var mıyız? Muhasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmaya var mıyız? Devlet ve millet olarak 15 Temmuz'u iyi analiz etmeliyiz. Onların arkasındaki güçleri de çok iyi değerlendirmeliyiz. FETÖ'cuların ismini hala ağzına almaya çekinmekte olanlar var. Bu FETÖ'cular kimdir, bilmeyenler bunu öğrensin. Bu senaryo bu oyun onların boylarını çok aşar.

'DEVLETİNDEN YANA OLAN HERKES BUGÜN YENİKAPI'DADIR'

“Bu ihanet şebekesinin adı FETÖ da PKK da DAEŞ de olsa fark etmez. Söylemleri değişebilir ama hepsi Türk milletinin düşmanı olduğu gerçeği değişmez. Devletinden milletinden hakikatten yana olan herkes bugün burada, Yenikapı'dadır. Buradan 79 milyona selam olsun. Arkalarındaki güçleri de çok iyi biliyoruz, vakti geldiğinde hesaplarını önlerine koyacağız. 15 Temmuz'u Türkiye'nin inşası için bir milat haline dönüştürmeliyiz.

'STK'LARIMIZ DEVREYE GİRECEKTİR'

“Şaibeli tüm işlemleri gözden geçirmeliyiz. Yakın tarihteki tüm olayları masaya yatırıp değerlendirmeliyiz. Kimse kapatılan yurtlardan evlerden dolayı endişeye kapılmasın. STK'larımız devreye girecektir.

“Gazi Meclisimiz bu konuda üzerine düşenleri yapmaya devam edecektir. 15 Temmuz gecesi hepiniz tek ses oldunuz tek yürek oldunuz. Bugün burada demokrasi nöbetini taçlandırıyorsunuz. Daha güçlü bir ülke için bu yönde bir siyaset yapılanmasını inşallah beraber gerçekleştireceğiz. 15 Temmuz bir yönüyle ordumuz içine sızmış FETÖ'cuların darbe girişimidir ama hadise sadece bundan ibaret değildir. Bu girişim aynı zamanda bir terör eylemidir. 15 Temmuz ülkesi ve milletine ihanet eden bir işgal girişimidir. Darbe başarılı olsaydı bin yıldır bizim olan bu coğrafyanın kimlere altın tepside sunulacağını hepimiz biliyoruz.

“Bu örgütün (FETÖ'nün) gayrimeşru şekilde elde ettiği güçle, dizayn etmek istediği siyaseti, medyayı, iş dünyasını yeniden kendi tabii seyrine oturtmalıyız. Yurt içinde milletimizin dini hassasiyetini, merhametini, iyilik ve yardımlaşma duygularını istismar ederek elde ettikleri tüm imkanları milletimizin emrine vermeliyiz. Hiç kimse, kapatılan yurtlardan, okullardan, evlerden dolayı endişeye kapılmasın. Gerek devletimizin ilgili kurumları, gerekse aynı alanda hizmet veren sivil toplum kuruluşlarımız çok daha iyisiyle, çok daha fazlasıyla bu boşluğu dolduracaklardır. Yurt dışında ülkemizin adını ve itibarını kullanarak elde ettikleri imkanları da asli sahibine, yani devletimize ve milletimize kazandırmalıyız. Hükümetimiz, Olağanüstü Hal (OHAL) ilanı sonrasında sahip olduğu yetkiyle tüm bu alanlarda çok önemli adımlar attı, atmaya devam ediyor.

'15 TEMMUZ TERÖR EYLEMİDİR'

“15 Temmuz bir yönüyle ordumuz içine sızmış FETÖ ihanet şebekesi mensuplarının başlattığı bir darbe girişimidir ama hadise sadece bundan ibaret değildir. Aynı zamanda PKK ve DAEŞ'in silahlı eylemleriyle elde edilmek istenen neticenin, asker elbisesi giymiş teröristler eliyle yeni bir safhaya çıkartılma girişimidir. Yani bu girişim aynı zamanda bir terör eylemidir. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra 15 Temmuz, ülkesine ve milletine ihanet eden bir silahlı güç eliyle ülkemizi işgal girişimidir. Şayet darbe başarılı olsaydı bin yıldır bizim olan bu coğrafyanın kimlere altın tepsi içinde sunulacağını hepimiz gayet iyi biliyoruz.

'EZAN SESLERİ, SELALAR YÜKSELDİ'

“O gece insanlar, partisini değil, hayat tarzını değil, istiklal ve istikbalimizi düşünmek suretiyle mermilerin önünde kucak kucağa şehit oldu, gazi oldu. Minarelerimizden ezan sesleri yükseldi, selalar yükseldi.

“Bizim yıllardır dilimizden düşürmediğimiz milli irade işte bu şehitlerimizle güç kazandı, gazilerimizle güç kazandı. Bunun için milletimizin her bir ferdinin kendi özgür iradesiyle verdiği kararlara teslim olmak, boyun eğmek gerektiğini savunuyoruz. Milletimiz o muazzam irfanıyla, daima en doğruyu, en hayırlıyı, en faydalıyı bulmuştur, bulacaktır. Bu millete, 79 milyon vatandaşımıza bakıp, eğitimsiz, pısırık, işe yaramaz bir insan yığını gördüklerini söyleyenler zaman zaman söylüyorum, 15 Temmuz'da hayatlarının en büyük şokunu, en büyük mahcubiyetini yaşamışlardır. Artık şu gerçeği herkesin kabul etme zamanı gelmiştir. Bu milletin mayası sağlamdır.

'YARIN ONLARA ÇARPACAKLAR'

“Almanya'da video konferansla mitinge bağlanacaktım, bağlatmadılar, Olumsuz karar verdiler hani demokrasi? Ama Kandil'dekilere yayın yaptırdılar. Beslesinler o teröristleri yarın onlara çarpacaklar.

'ÇARŞAMBA AKŞAMI NOKTAYI KOYACAĞIZ'

“Bu akşam demokrasi nöbetine bir virgül koyuyoruz. Çarşamba akşamı noktayı koyacağız. Bu akşam sadece virgül, çarşamba akşamı nokta.”

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 14:08
YORUM EKLE