Enver Müslim: IŞİD'in bulunduğu her yere müdahale edeceğiz

Kobani Yürütme Meclisi Başkanı Enver Müslim Erdoğan’ın açıklamalarına tepki gösterdi

Enver Müslim: IŞİD'in bulunduğu her yere müdahale edeceğiz

Kobani Kantonu Yürütme Meclisi Başkanı Enver Müslim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Fırat'ın ötesi kırmızı çizgimizdir' sözlerine tepki gösterdi.

Kobani Kantonu sınırlarına Cerablus tarafından IŞİD, Urfa tarafından da Türkiye’nin saldırılarını değerlendiren Kobani Kantonu Yürütme Meclisi Başkanı Enver Müslim, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Fırat’ın ötesi kırmızı çizgimizdir’ sözlerini hatırlatarak, “Fırat’ın ötesinde Cerablus, orada da insanlık düşmanı DAİŞ var. Eli tüm halkların kanında olan bu çeteler nasıl savunulur, bunu kabul etmiyoruz. DAİŞ’e bulunduğu her yere müdahale ederiz. Demokratik Suriye Güçleri olarak Cerablus, Minucibe, Babê’yi DAİŞ’ten temizleme kararını alacağız. DAİŞ’in bulunduğu her yere müdahale etme hakkımız vardır ve yapacağız” dedi.

DİHA muhabiri Erdal Altan’ın Evrensel’de yayımlanan haberine göre; Türkmen, Arap, Kürt, Süryani, Ermeni halkları olarak Kobani Kantonu’nda birlikte yaşadıklarını belirten Müslim, Cerablus’a IŞİD tarafından yapılan saldırılarda onlarca sivilin katledildiğini buna rağmen Türk yetkililerinin “Cerablus’un düşmesine izin vermeyeceğiz”, “Fırat’ın ötesi kırmızı çizgimizdir” açıklamaları yaptığını hatırlattı.

‘DAİŞ BURALARI ELE GEÇİRİRSE TÜRKİYE’NİN DE BAŞINA BELA OLUR’

Akçakale sınır kapısının, Tel Abyad tarafının IŞİD’in elinde olduğu dönemlerde kapıdan giriş çıkışların olduğunu ancak IŞİD buradan temizlenince kapının tamamen kapandığına dikkat çeken Müslim, “Türk yetkililerin bu tavrı dikkatimizden kaçmıyor, bu tavrı kınıyoruz. Şimdi de Türk askerleri tarafından YPG ve halkı savunan asayiş noktalarına saldırılar yapılıyor. Bu saldırılar devam ederse iyi sonuçlar doğurmayacak. Türkiye bunu unutmasın. Eğer DAİŞ buraları ele geçirirse Türkiye’nin de başına bela olacak” diye konuştu.

‘ELİMİZDE TÜRKİYE’DEN GELEN DAİŞLİLER VAR’

Türkiye’nin IŞİD’e verdiği destek iddialarına değinen Müslim, ellerinde Türkiye tarafından Rojava’ya geçerken öldürülen ve yakalanan onlarca IŞİD üyesi olduğunu söyledi.

Müslim, “Bu sınırlar içerisinde DAİŞ’in olduğu her yere müdahale ederiz ve onların insafına bırakmayız. Çünkü DAİŞ çetelerinin bulunduğu yerlerde halklarımız üzerinde büyük bir zulüm ve katliam var” dedi. Suriye’nin demokratikleşmesi için atılacak her adıma destek vereceklerini belirten Müslim, “Ama yapılan saldırılara da sessiz kalmayız” dedi.

ERDOĞAN’IN ‘KIRMIZI ÇİZGİMİZ’ DEDİĞİ YERDE DAİŞ VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Fırat’ın ötesi kırmızı çizgimizdir’ açıklamasına tepki gösteren Müslim, “Fırat’ın ötesinde Cerablus, orada da insanlık düşmanı DAİŞ var. Eli tüm halkların kanında olan bu çeteler nasıl savunulur, bunu kabul etmiyoruz. Bu yanlış bir politikadır. Biz Suriye halklarıyız. Biz rengimizle, tüm farklı inanç, dil ve ırklarımızla Suriye’nin huzuru ve barışı için karar veririz. Türkiye’nin buralara müdahil olmasını doğru bulmuyoruz. Bunun için de biz Suriye halkları olarak DAİŞ’in bulunduğu her yere müdahale ederiz. Halkların huzurunu tehdit eden her yerden de temizleriz. Demokratik Suriye Güçleri olarak DAİŞ’in bulunduğu her yerde, Cerablus, Minucibe, Babê de bulunan DAİŞ’ten temizleme kararını alacağız. DAİŞ’in bulunduğu her yere müdahale etme hakkımız vardır ve yapacağız” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 17:16
YORUM EKLE