Diyarbakır'da yeni Kürt partisi için toplantı

Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi kuruluyor…

Diyarbakır'da yeni Kürt partisi için toplantı

Kürdistan Federe Bölgesi’ndeki Barzani ailesine bağlı KDP'nin Türkiye kolu olduğu belirtilen Türkiye Kürdistan Demokratik Partisi (TKDP) kuruluşunu ilan etti.

Diyarbakır’da kuruluşa ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan partinin kurucusu Mehmet Emin Kardaş, “Bugüne kadar Türkiye’de Kürt adıyla, Kürdistan adıyla bir parti kurulmadı. Kürdistan adı ile bir parti kurma ihtiyacı duyduk. Biz bunu kendimize meşru hak olarak gördük. Bizim partinin amacı, bu ülke içerisinde, Kürdistan topraklarında kendini devletleştirmedir. Eğer bir gün bu parti güçlenir, bu parti kendini güçlü bir şekilde hissettirirse ve devletle anlaşırsak Federasyon da olabilir” dedi.

Kardaş, ”Güney Kürdistan devleti bizim için en öncelikli müttefiktir. Onların varlığı, ayakta durması, güçlenmesi bizi memnun eder. Biz onlarla iyi, dostane diyalog içerisindeyiz. Kürdistan devleti Kürtlerin devleti ise ben de bir Kürt’sem onu kendi devletim gibi hissediyorum” diye ekledi.

İKTİDARI DEĞİL BDP’Yİ ELEŞTİRDİ

İktidara yönelik bir eleştiri yapmaması dikkat çeken Mehmet Emin Kardaş, BDP'yi de şu sözlerle eleştirdi:

"BDP vesayet altında olan bir partidir. Kendi özgür iradesi yoktur. Aldığı her karar kendisi dışında verilen kararlardır. BDP'liler bugüne kadar Kürdistan partisi olduklarını söylemiş değiller. Bugüne kadar hep kendilerini Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Abhaza ve Arapların partisi olarak, Türkiye partisi olarak görmüşlerdir. BDP, düzen partisidir, biz ise Kürt partisiyiz. O yüzden aramızdaki fark çoktur."

Kardaş, toplantıda kurucular kurulu seçilip, parti tüzüğü ve programı ile başkanı belirlendikten sonra bir hafta içinde İçişleri Bakanlığı'na "Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi" adıyla başvuruda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2013, 12:43
YORUM EKLE