DİSK: Taksim'i işçiye yasaklayanlara oy yok

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Topbaş'ın 1 Mayıs'la ilgili açıklamalarına yanıt verdi...

DİSK: Taksim'i işçiye yasaklayanlara oy yok

DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 1 Mayıs'la ilgili açıklamalarına yanıt verdi, "Taksim'i işçiye yasaklayanlara oy yok" dedi.

Topbaş, bugün katıldığı bir televizyon programında, 1 Mayıs kutlamaları ile ilgili olarak, "Çok kalabalık halk kitlelerinin Taksim'e gelmesi günlük hayatı felç ediyor, kent ekonomisini sarsıyor" dedi.

Topbaş'ın bu açıklamasına tepki gösteren Çerkezoğlu, "1 Mayıs'ın nerede kutlanacağına karar verecek olan sadece ve sadece işçi sınıfıdır" dedi.

"Topbaş'ın bu açıklamada kullandığı 'kent ekonomisinin sarsılması' ve 'günlük hayatın felç olması' gerekçeleri başlı başına skandaldır" diyen Çerkezoğlu, şunları kaydetti:

"Unutulmamalıdır ki ekonomide üretilen tüm değerler işçilerin eseridir ve daha da önemlisi o gün işçiler için tatil günüdür. İşçi sınıfı 1 Mayıs’ta tatil hakkını, yani ekonomik faaliyetin bir günlüğüne durmasını mücadele ile kazanmıştır. Anlaşılan odur ki Kadir Topbaş ve temsil ettiği zihniyet işçi sınıfına kent meydanlarını da tatili de layık görmemektedir. 1 Mayıs'ta günlük 'hayatı felç eden' tek güç ise işçiler değil silahlarıyla, TOMA'larıyla, barikatlarıyla şiddet gösterisine girişenler ve bu gösteri için tüm ulaşımı durduranlardır."

Taksim'in 1 Mayıs Alanı olduğunu bir kez daha belirten DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, "İşçi sınıfının bedeller ödeyerek kazandığı 1 Mayıs meydanını her sene başka bir bahane üreterek işçilere kapatmak isteyenler sadece ve sadece yalanlarını ve işçi düşmanı olduklarını tescillemektedir. Taksim'i işçi sınıfına yasakladıklarını seçim öncesinde ilan etmekten çekinmeyenlere yanıtı 30 Mart'ta ve 1 Mayıs'ta işçi sınıfı verecektir! 1 Mayıs yasakçısı Topbaş'a işçilerden oy yok! İşçi düşmanı, yolsuzluğa batmış AKP'ye oy yok" dedi. (ETHA)

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2014, 16:08
YORUM EKLE