28 Mart 2015 Cumartesi 22:13
DİSK: İstanbul'da 1 Mayıs alanı Taksim'dir

DİSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu yaptığı toplantısı sonucunda bir "Sonuç Bildirgesi" yayınladı. Bildirgede, İstanbul’da 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanacağı belirtildi.

"Taksim'de 1 Mayıs kutlama kararlılığının bir meydan tartışması olmadığı" vurgulanan bildirgede, “Hukuk dışı Taksim yasağı işçi sınıfının hakkının, hukukun çiğnenmesidir. Tek taraflı olarak 1 Mayıs'ın İstanbul'da nerede kutlanacağına hükümetin karar vermesi, tarihiyle, örgütleriyle, değerleriyle, haklarıyla beraber işçi sınıfının yok sayılması anlamına gelmektedir. Yıllarca gaz yiyerek, kurşunlara hedef olarak, canı ve kanı pahasına mücadele ederek 1 Mayıs'ın resmi tatil olmasını sağlayan işçi sınıfının, hiçbir iktidara duyduğu bir ‘minnet’ yoktur. DİSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu 1 Mayıs'ı bize armağan eden şehit işçiler başta olmak üzere bu mücadelede bedel ödeyen işçi sınıfı mücadelesinin her bir neferine minnetlerini ifade eder” denildi.

Bildirge şöyle devam etti:

"1 Mayıs'ın Taksim'de şarkılarla, türkülerle, çiçeklerle kutlanabilmesi için DİSK 1 Mayıs Komitesi'nin oluşturulmasına, dost emek-meslek örgütleriyle, siyasi parti liderleriyle görüşmeler yapılmasına karar vermiştir. Bunların yanı sıra İstanbul Valiliği ve hükümet nezdinde de temaslarda bulunulması uygun bulunmuştur. İnsanca çalışma ve insanca yaşam için, sendikal hak ve özgürlüklerimizin kazanılması için işçi sınıfının hakkını, hukukunu koruyabilmek için, bu akıl dışı ve hukuk dışı 1 Mayıs meydanı yasağını ortadan kaldırmak önemli bir eşik olacaktır.”

İstanbul Valisi Vasip Şahin, “Toplantı ve gösteri yapılabilecek yerler belli. Taksim bunlardan biri değil" demişti.

Son Güncelleme: 28.03.2015 22:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.